۲۱ ایده‌ی طلایی‌ برای چیدمان اتاق نشیمن کوچک

چیدمان اتاق نشیمن کوچک

یکی از آسان‌ترین راه‌ها برای بزرگ نشان دادن فضای اتاق نشیمن کوچک استفاده از رنگ‌های ملایم و پاستلی در ساختار طراحی است که اتاق را گرم و جذاب نگه می‌دارد. علاوه بر رنگ، جایگذاری دقیق مبلمان و استفاده‌ی هوشمندانه از مدل‌های مختلف پرده هم اتاق نشیمن کوچک را بزرگ‌تر از اندازه‌ی واقعی نشان می‌دهند.

با نکات و ایده‌هایی برای چیدمان اتاق نشیمن کوچک که در این مقاله به شما یاد می‌دهیم، می‌توانید همه را غافلگیر کنید. شما با استفاده از این فنون می‌توانید کاری کنید که کوچک‌ترین فضاها، کاملا متناسب به‌نظر برسند. در ادامه با ما همراه باشید.

۱. تعویض کاناپه با یک مبل اسناگلر

یک کاناپه‌ی بزرگ و جاگیر، فضای نشیمن را کاملا پر می‌کند، پس اگر اتاق شما خیلی کوچک است، از خودتان بپرسید آیا می‌توانید با یک مبل اسناگلر یا یک مبل لاوسیت که در عین راحتی خیلی بزرگ نباشد، کارتان را راه بیندازید؟ در غیر این صورت، مبل‌هایی که به نام مبل‌های یک و نیم نفره معروف هستند هم به‌راحتی می‌توانند یک مادر و بچه یا یک زوج را در خود جا دهند.

برای این‌گونه موارد، ترفند ساده‌ی دیگری نیز وجود دارد که برای اتاق‌های کوچکی که پنجره‌ای به حیاط یا فضای سبز دارند، بسیار هوشمندانه است؛ یعنی یک طرح دکوراسیون بوتانیکال. گل‌های زیبا برای محو کردن خطوط بین محیط داخل و محیط خارج عالی هستند. ایجاد این پیوند بصری، چشم‌ها را به بیرون می‌کشاند و باعث می‌شود اتاق بزرگ‌تر به‌نظر برسد.

۲. بزرگ‌تر نشان دادن فضا با استفاده از آینه

این، قدیمی‌ترین ترفند در کتاب‌های دکوراسیون است و واقعا موثر است. شما می‌توانید خیلی ساده و به‌ سرعت با اضافه کردن چند آینه، توهم فضایی بزرگ را در محیط به وجود بیاورید و چه بهتر که یک آینه‌ی خیلی بزرگ را انتخاب کنید که کل دیوار را بپوشاند.

آینه با انعکاس نور و البته انعکاس دکور داخل منزل، توهم فضای بزرگ‌تر را ایجاد می‌کند و فضای داخلی شما را دو برابر نشان می‌دهد. سعی کنید همچنان از پالت رنگ‌های روشن استفاده کنید تا به تاثیر کلی رنگ بر بزرگ‌تر نشان‌ دادن فضا کمک کند.

۳. طراحی یک میز تلویزیون متناسب با اتاق

چیدمان اتاق نشیمن کوچک

با طراحی میز تلوزیون با حداقل اشغال فضا، کف اتاق را خالی کنید. تلویزیون‌های دیواری برای نشیمن‌های کوچک، همیشه گزینه‌ی بهتری هستند. یک پنل ام‌دی‌اف روی دیوار تعبیه کرده و تلویزیون و همچنین چند شلف را بالای آن نصب کنید؛ در صورت لزوم یک شلف در بالای تلویزیون و یکی زیر آن.

از این شلف‌ها که موجب صرفه‌جویی در فضا می‌شوند می‌توان برای نگهداری وسایل استفاده کرد، بدون اینکه فضای خیلی زیادی را اشغال کرده باشند. فضای زیر شلف پایینی برای گذاشتن وسایلی مثل کشوهای باریک یا پاف‌های جادار مناسب است که امکان بیشتری را برای ذخیره‌ی وسایل فراهم می‌کند.

۴. استفاده‌ی بهینه از قناسی‌های اتاق

آیا نشیمن شما به دلیل وجود نسبت‌های ناهماهنگ در اتاق، فاقد فضای کافی است؟ اغلب اوقات، هوس‌های دوره‌ای یعنی چیزهایی که آن‌ها را یک مدت خیلی دوست داریم، مثل پنجره‌های بیرون‌زده، برای طراحی و چیدمان وسایل مثل یک کابوس عمل می‌کنند. از فضا به نفع خودتان استفاده کنید. اگر کاناپه‌ای با اندازه کوچک‌تر دارید باید آن را هوشمندانه و بدون اشغال فضای مفید اتاق، در محل مورد نظر قرار دهید.

برای بزرگ‌تر نشان اتاقی که این گوشه‌های قناس را دارد کارها‌ی دیگری هم می‌توانید انجام دهید؛ برای مثال قطعات مبلمان بزرگ‌تر مثل کنسول (میز پادیواری) و میز تلویزیون را می‌توانید در این گوشه‌ها جا دهید. این کار از تسلط این وسایل بزرگ و نامتناسب بر فضای کم باقیمانده در اتاق جلوگیری می‌کند.

۵. آویزان کردن سبد به دیوار برای جا دادن وسایل

اگر با مشکل فضای کوچک اتاق نشیمن روبرو هستید، در واقع تنها راه حل این مشکل آن بالاست. تا حد امکان با خلوت نگه داشتن فضای موجود در کف اتاق بیشترین بهره را از فضا ببرید. این موضوع شامل هر خورده‌ریزه‌ای که ممکن است در اطراف اتاق روی زمین افتاده باشد می‌شود.

ما از سبدهای جذاب از جنس بید، برای حل مشکل محل نگهداری این وسایل استفاده می‌کنیم. این سبدها، ابزاهای ایدئالی هستند زیرا اول اینکه عالی به نظر می‌رسند و دوم اینکه به اندازه‌ی کافی استحکام دارند که بتوانند همه‌ی این شلوغی و همه‌ی این وسایل را در خودشان نگه دارند.

می‌توان سبدها را از آویزهای دکوری که می‌توانند وزن زیادی را تحمل کنند، آویزان کرد. در این‌صورت، این سبدها برای مرتب کردن سریع آخر روز اسباب بازی‌ها، کتاب‌ها، مجلات، آیپد و دیگر وسایلی که معمولا در اطراف اتاق ریخته و پاشیده‌اند، بسیار عالی خواهند بود.

۶. افزودن کمد تا نزدیکی سقف

شاید در نگاه اول حتی کسی متوجه آن نشود، اما می‌توانید چندین کمد دیواری سفید را که خیلی توی چشم نیستند و با دقت استتار شده‌اند، بالای دیوارهای نشیمن خود نصب کنید. هر نوع به ‌هم ریختگی و بی نظمی را می‌توان در داخل این کمدها جمع‌و‌جور و پنهان کرد. کمد‌های دیواری پیش ساخته برای این کار ایدئال هستند. اگر می‌خواهید این کار را انجام دهید، مراقب ماکسیمم باری که هر کمد پس از نصب روی دیوار می‌تواند تحمل کند باشید. حتما نمی‌خواهید که بعد از همه این کارها، همه چیز از آن بالا روی سرتان سقوط کند!

می‌توانید از مبلمان و وسایلی با اشکال ساده استفاده کنید تا ظاهر اتاق را خلوت نشان دهید.
به‌دنبال میزهایی با لبه‌های گرد باشید چون با استفاده از این میزها فضا خودش را بیشتر نشان می‌دهد و چشم‌ها را طوری فریب می‌دهد که باور می‌کنند اتاق بزرگ‌تر از اندازه‌ی واقعی آن است.

۷. پرت کردن حواس‌ها با استفاده از وسایل جذاب

یک یا دو وسیله جلب توجه‌کننده مثل آباژورهای بزرگ، یک اثر هنری چشم‌گیر یا یک صندلی دسته‌دار روکش شده با یک پارچه‌ی معرکه را در اتاق استفاده کرده و بقیه‌ی اتاق را نسبتا خلوت نگه دارید. این کار باعث می‌شود که احساس کنید اتاق به‌روز شده است و همچنین توجه را از سایز آن منحرف می‌کند.

۸. از بین بردن حالت دراز و راهرو شکل اتاق

اگر اتاقتان خیلی دراز و باریک است و یک کاناپه‌ی دراز با رنگ تیره را در این اتاق قرار داده‌اید که حالت دراز و راهرو شکل بودن آن را بیشتر کرده، بهتر است به فکر تغییر آن باشید. با عوض کردن این کاناپه با یک طراحی ال شکل ساده، یک گوشه‌ی دنج و راحت ایجاد کرده و فضا را بزرگ‌تر نشان دهید. حالا با استفاده از کوسن‌های زمینی بزرگ هم جای بیشتری برای نشستن وجود دارد.

۹. استفاده از رنگ‌های روشن برای دیوارها

رنگ‌های فعلی ترند برای دیوارها، صورتی گلی، آبی و خاکستری کم رنگ و یاسی تیره هستند. این رنگ‌ها باعث می‌شوند که هر نشیمن کوچکی حس تازگی، دنج بودن و دلپذیری داشته باشد و در عین حال نیز بسته و خفه نباشد. از رنگ‌های سفید درخشان اجتناب کنید و به جای آن، از رنگ‌هایی با تن سبز و خاکستری ملایم یا قهوه‌ای مایل به خاکستری استفاده کنید.

۱۰. استفاده از چهارپایه به جای صندلی

اگر اتاق نشیمن کوچکی دارید، اولین کاری که هرگز نباید انجام دهید، چپاندن مقدار زیادی وسایل در اتاق است. به‌جای قرار دادن وسایل زیاد، به‌عنوان مثال کاناپه‌ای را انتخاب کنید که متناسب با سایز فضا باشد و اگر باز هم به جای بیشتری برای نشستن نیاز بود، از چهارپایه یا پاف استفاده کنید.

استفاده از آن‌ها نسبت به صندلی‌های راحتی بزرگ، جای خیلی کمتری را می‌گیرد و همچنین می‌توان آن‌ها را به راحتی جابه‌جا کرد و تغییر آرایش داد‌. دنبال پاف و چهارپایه‌هایی باشید که بتوان آن‌ها را پنهان کرد، مثل چهارپایه‌های مکعبی که می‌توانید وقتی آن‌ها را لازم ندارید زیر میز پذیرایی جا بدهید.

اگر می‌خواهید که فضای نشیمن شما دوست داشتنی و صمیمانه باشد، سعی کنید اشیاء اتاق، از تابلوها تا کوسن‌ها را با رنگ‌های هماهنگ با هم ست کنید تا تصویر منسجمی از اتاق ایجاد شود.

با ساده نگه داشتن طراحی پنجره، بیشترین نور طبیعی را در اتاق ایجاد کنید.
اگر به اندازه‌ی کافی خوش شانس باشید که سقف منزل‌تان بلند باشد، پرده‌های تمام قد انتخاب خوبی برای آن هستند. زیرا این طراحی چشم‌ها را به سمت بالا کشیده و حتی اگر مساحت اتاق شما کم باشد، توهم فضای بزرگ ایجاد می‌کند. طراحی‌های ملایم راه راه به احساس عمق بیشتر کمک می‌کنند. اگر انتخاب شما استفاده از پرده است، مطمئن شوید که آن‌ها را می‌توان برای نور از جلوی پنجره کنار زد و یا اینکه به جای پرده از کرکره‌های رومی یا غلتکی استفاده کنید.

۱۱. سرمایه‌گذاری روی مبلمان چند کاره

وقتی بحث اتاق نشیمن کوچک در میان باشد، اسباب و اثاثیه‌ی چند کاره و مقاوم دوستان شما هستند. یک میز پذیرایی انتخاب کنید که بتوان از آن برای ذخیره‌ی وسایل هم استفاده کرد. این وسیله به شما این امکان را می‌دهد که هر گونه شلوغی و به هم‌ریختگی را در اسرع وقت جمع کنید. همچنین می‌توانید چهار پایه‌های درپوش‌دار یا حتی کاناپه‌هایی که زیر صندلی آن‌ها جایی برای نگهداری وسایل دارند را خریداری کنید. در الگوی طراحی خود از آینه‌های دیواری و اسباب و وسایلی که سطوح بازتاب کننده دارند، استفاده کنید تا مقدار نور طبیعی داخل اتاق را به حداکثر برسانید و این حس را به وجود بیاورید که اتاق بزرگ‌تر و روشن‌تر است.

۱۲. دور کردن توجه از در

فرقی نمی‌کند که یک کلبه‌ی روستایی نقلی باشد یا یک استودیو آپارتمان، وقتی در جلویی، مستقیم به داخل اتاق نشیمن باز می‌شود، ایجاد یک محل دنج برای استراحت می‌تواند سخت باشد. با یک چیدمان فکر شده برای نشیمن و ایجاد یک نقطه‌ی کانونی برای جلب نگاه‌ها، توجه را از در ورودی دور کنید.

۱۳. استفاده از دکوراسیون عمودی

برای تکمیل محل استراحت خود، به طراحی کاغذ دیواری اتاق نشیمن فکر کنید. وقتی فضای شما محدود است، باید دکور را به سمت بالا بکشید. در تصویر بالا قسمت کوچکی از یک اتاق سفید درخشان نشان داده شده که به یک اکسنت وال آبی رنگ تغییر یافته است. این دیوار، توجه چشم را به سمت بالا می‌کشد تا در حد امکان سقف را بلند نشان دهد.

وجود الگوی هندسی در پنجره، تن آبی دیوار را بازتاب می‌کند و با طرح جلب توجه‌کننده اکسنت وال هماهنگی دارد.

۱۴. استفاده از چوب

برای مبلمان‌ سنتی اتاق نشیمن، مثلا مبلمان‌های سه‌تکه، به جایگزین فکر کنید. با جایگزین‌کردن مبلمان‌های سنتی، باز هم می‌توانید یک جای دنج برای استراحت و مطالعه داشته باشید که در عین حال اسباب و وسایل آن جاگیر نباشند. صندلی راحتی روکش‌دار را با یک صندلی راک چوبی به همراه کوسن و همچنین قفسه‌ی کتاب را با شلف‌های نردبانی باریک عوض کنید. رنگ دیوارها و لوازم را از رنگ‌های ملایم انتخاب کنید.

۱۵. استفاده از مبل ال شکل

قبل از دکور یا مبله کردن یک اتاق نشیمن قناس، به این فکر کنید که چطور می‌توانید از فضای موجود به بهترین شکل استفاده کنید. به یک کاناپه‌ی ال شکل در فضای تنگ زیر سقف جلو آمده‌ی ساختمان فکر کنید، به همراه چند کنده درخت که می‌توان از آن‌ها به عنوان میز پذیرایی و همچنین جایی برای نگهداری دم‌دستی وسایل استفاده کرد. اتاق تاریک را با وسایل و رنگ‌های سفید، روشن نگه دارید تا از نور ضعیف موجود در اتاق بیشترین استفاده را ببرید.

۱۶. استفاده از اجزای دارای بافت

دکور کردن دیوارها، سقف و کف اتاق با رنگ سفید می‌تواند حس بیمارستانی و بی‌روحی به فضای اتاق بدهد. حس رخوت کنج تنگ اتاق را با یک صندلی دسته‌دار چرم ساده و خودمانی، آباژور زمینی قرمز و قالیچه‌ی پشمی کم کنید، به طوری که همه‌ی این‌ها دور یک شومینه‌ی پر شده از چوب قرار گیرند. یک کوسن نقش برجسته با روکش نرم سبز ویریدین می‌تواند دکوراسیون اتاق نشیمن شما را به اوج خودش برساند.

۱۷. به ‌نمایش ‌گذاشتن اشیاء مورد علاقه

فقط به این دلیل که اتاق نشیمن‌تان کمی کوچک است، نباید تمام متعلقات مورد علاقه‌ی خود را در جایی پنهان کنید. اگر اشیایی دارید که ارزش به نمایش گذاشتن دارند، آن‌ها را روی یک شلف رو باز در بالای کاناپه جلوی چشم قرار دهید. آویزان کردن یک تابلوی نئونی هم به منحرف شدن توجه چشم کمک می‌کند.

۱۸. ایجاد تم یکسان با پترن‌های مختلف

طرح و نقش به همان اندازه که در اتاق‌های نشیمن‌ بزرگ موثر هستند در اتاق‌ نشیمن‌ کوچک هم موثرند. اما باید در مورد اینکه از چه پترنی در کجا باید استفاده کرد فکر شود. پارچه‌های پشمی برای اطراف شومینه‌های دنج سبک روستایی مناسب هستند. اما پارچه‌های پیچازی، شطرنجی، کشمیری و پارچه‌های گلدار به روکش‌ها و کوسن‌های کاناپه‌ها و صندلی‌ها محدود می‌شوند و رنگ‌های ساده را برای دیوارها باقی می‌گذارند. یک قالیچه از جنس طبیعی را نیز روی زمین بیندازید، به‌طوری‌که از یک سمت اتاق به سمت دیگر آن برسد.

۱۹. منحرف کردن توجه با استفاده از اسباب و اثاثیه جذاب و جالب

با اینکه جمع کردن شلوغی و بهم‌ریختگی به بزرگ‌تر جلوه دادن یک اتاق نشیمن کوچک کمک می‌کند، اما اگر طرفدار یک ظاهر دنج و راحت هستید، یک چنین طرح خلوتی، کمک زیادی به شما نمی‌کند. داشتن اتاق نشیمن کوچک به این معنی نیست که باید خالی از وسیله باشد. ترکیب کلاسیک مبلمان چرم مشکی و شومینه‌ی سنتی را امتحان کنید. هیچ چیزی مثل این، برای ایجاد یک محیط گرم و دنج وجود ندارد. آیتم‌های مورد علاقه خود و اکسسوری‌هایی که دارای طرح‌های جالب و پر کاراکتر هستند را اضافه کنید. به این ترتیب، هیچ کس به کوچکی اتاق فکر نخواهد کرد.

۲۰. استفاده بیشتر از فضای زیر پله‌ها

با جا دادن همه چیز از انبار کردن وسایل بگیر تا قرار دادن اکسسوری‌های جالب و عجیب و غریب‌تان، از فضای استفاده نشده زیر پله‌ها حداکثر استفاده را بکنید؛ مکانی که معمولا زیاد مورد علاقه نیست و زیاد از آن استفاده نمی‌شود. اگر در منزل کوچک خود مشکل کمبود جا دارید و مجبورید از هر گوشه و کناری بیشترین بهره را ببرید، پس می‌توانید با روی‌آوردن به زیر پله‌ها، آن را به یک فضای گرم و دنج تبدیل کنید. می‌توانید یک قفسه‌ی کتاب و یک کاناپه را به طورکاملا شسته و رفته در یک چنین مکانی قرار دهید.

۲۱. به حداکثر رساندن پتانسیل ذخیره‌سازی

اتاق‌ نشیمن‌ کوچک باید با انتخاب درست محل‌های نگهداری وسایل، مرتب و منظم بماند. یک راه خوب برای بزرگ‌تر احساس شدن اتاق نشیمن کوچک این است که کاملا تمیز و مرتب باشند و برای انجام این امر، هر چیزی در اتاق باید در جای خودش قرار بگیرد. شلف‌های دیواری برای اتاق‌های کوچک عالی هستند، زیرا می‌توانند کلی لوازم را روی خود و در ارتفاع نگه دارند. همچنین می‌توانید گنجه‌ها و شلف‌های از کف تا سقف را انتخاب کنید تا هر سانتی‌متر فضای اضافی اتاق قابل استفاده باشد.

منبع: بلاگ دیجی کالا

منبع:

دیدگاه خود را بنویسید