۵ ترفند برای ساختن خانه‌ای به سبک ژاپنی وابی-سابی (wabi-sabi)

وابی-سابی (wabi-sabi) یک اصطلاح ژاپنی و به معنای «پیدا کردن زیبایی در نقص» است. wabi بر زندگی همراه با فروتنی و سادگی و هم‌فاز با طبیعت تمرکز دارد و sabi هم به توانایی پذیرش چرخه‌ی حیات هر موجودی، همراه با تمام نقص‌ها و خصوصیات آن اشاره دارد.

طراحی و دکوراسیون داخلی به روش وابی-سابی در خانه‌هایی که اصالت دارند قابل اجرا است. خانه‌هایی که همه‌ی اجزای آن عاشقانه در کنار هم فرسوده می‌شوند و چیزی که در آنجا ارزش دارد «زیستن» است. این خانه‌ها با استفاده از سادگی یک احساس آرامش و آسودگی کلی را منتشر و منتقل می‌کنند. در سبک وابی-سابی به جای استفاده از به‌روزترین وسایل و هماهنگ کردن وسواسی همه‌ی اجزای دکوراسیون، هماهنگی را در اصالت و نقص پیدا می‌کنند. این رویکرد به شما کمک می‌کند از وسواس دور شده و به سمت کمال پیش بروید.

۵ ترفند برای ساختن خانه‌ای به سبک ژاپنی وابی-سابی (wabi-sabi)

البته این سبک انتزاعی همیشه ساده‌ترین کاربرد از وسایل را در اختیارتان قرار نمی‌دهد، به همین دلیل تصمیم گرفتیم امروز در دیجی‌کالا مگ با چند ترفند و نکته‌ی ساده درباره‌ی این سبک آشنا شویم تا بتوانید با انجام آن‌ها، احساس آرامش و آسایش را در خانه ایجاد کنید.

۵ قدم برای داشتن یک خانه‌ی شاد و رنگارنگ

۱. تولیدات صنعتی و کارهای دستی را با هم ترکیب کنید
وابی-صابی ترکیب قدیمی و جدید

فلسفه‌ی وابی-سابی در آغوش کشیدن اصالت و احترام به آن است. فرقی ندارد که کجا آن را اجرا کنید اما بهترین روش پیاده‌سازی آن دکوراسیون خانگی و هنرهای دستی است. یک گلدان که در تعطیلات از یک حراجی قدیمی خریده‌اید، یک پارچه‌ی گلدوزی شده که خودتان درست کرده‌اید یا یک تکه سرامیک دست ساز، همه از عناصری هستند که احساس صمیمیت و اصالت را به فضای خانه‌ می‌بخشند. این احساس یکی از مهم‌ترین ویژگی‌های وابی-سابی است. پس اگر تصمیم دارید در تعطیلات آخر هفته کار متفاوتی انجام دهید، این تکنیک را امتحان کنید.

۵ ترفند برای ساختن خانه‌ای به سبک ژاپنی وابی-سابی (wabi-sabi)

۲. شلوغی‌ها را از بین ببرید
وابی-صابی از بین بردن شلوغی

درست است که سبک وابی-سابی برای نقص ارزش قائل است اما این به آن معنی نیست که طرفدار آشفتگی و درهم ریختگی باشد. یک خانه با سبک وابی-سابی باید تمیز و مرتب باشد تا بتواند احساس آرامش را القا کند. قرار نیست وسواسی عمل کنید اما نباید اطراف خانه را هم شلوغ و شلخته رها کنید. استفاده از عناصر زیبا نیمی از راه رسیدن به خانه‌ی وابی-سابی است. برای اجرای کامل این سبک باید سادگی همراه با احساس نظم را در خانه اجرا کنید تا به آرامش برسید.

۵ ترفند برای ساختن خانه‌ای به سبک ژاپنی وابی-سابی (wabi-sabi)

۳. فضای بیرون را به داخل بیاورید
وابی-صابی استفاده از طبیعت

عناصر ارگانیک طبیعت یکی از اجزای اصلی در یک خانه‌ی وابی-سابی است. اجزای طبیعت ارتعاش‌هایی هم‌فاز با طبیعت منتشر می‌کنند و به شما احساس خوبی می‌دهند. علاوه بر این، ناخالصی‌ها و بی‌نظمی‌های طبیعی که در گیاهان، چوب و سنگ وجود دارد هر روز یادآوری می‌کنند که زیبایی در نقص پیدا می‌شود. برای به حداکثر رساندن ارتعاش‌های هم‌فاز با طبیعت می‌توانید از مبلمان چوبی و گیاهان تازه و گل‌های مختلف استفاده کنید. چند گلدان کاکتوس، یک دسته گل تازه و چند گلدان حصیری پر از گیاهان آپارتمانی می‌تواند فضای خانه را با فضای بیرون هماهنگ کند.

۵ ترفند برای ساختن خانه‌ای به سبک ژاپنی وابی-سابی (wabi-sabi)

۴. از دکوراسیون نامتقارن استقبال کنید
وابی-صابی دکوراسیون نامتقارن

همیشه قرار نیست همه چیز ایدئال و بر وفق مراد باشد. نظم بیش از حد گاهی می‌تواند ظاهر خانه را ناخوش‌آیند کند و به آن حالتی مصنوعی بدهد. برای ایجاد نظم قرار نیست همه چیز را با هم جفت کنید، فقط کافی است چیزهایی را که دوست دارید در خانه بگذارید و مشکلی با بی‌تقارنی آن‌ها نداشته باشید. ممکن است بعضی از وسایل از نظر زیبایی شناسی مناسب دکوراسیون نباشد، این دقیقا همان چیزی است که وابی-سابی دنبال می‌کند. نقصی عالی برای ایجاد زیبایی!

۵ ترفند برای ساختن خانه‌ای به سبک ژاپنی وابی-سابی (wabi-sabi)

۵. بازگشت به اصول
وابی-صابی بازگشت به اصول دکوراسیون

اصول وابی-سابی بر اساس احساس بنا شده است. می‌توانید با استفاده از عناصری که ایجاد احساس دلتنگی، زیبایی یا سودمندی می‌کنند و ترکیب آن‌ها با هم، دکوراسیون خانه را شکل بدهید. در ترکیب این عناصر باید پرهیز از شلوغی را مد نظر قرار دهید. البته این کار پیروی از سبک مینیمال نیست، بلکه فقط بر نگهداری وسایلی که برای ایجاد روحیه‌ای آرام و شاد ضروری هستند تأکید دارد. با این کار می‌توانید بدون گم شدن وسط وسایل مختلف، لذت حضور در خانه را به حداکثر برسانید. در سبک مینیمال ممکن است مجبور باشید گلدانی که دوست دارید را از دکوراسیون خانه حذف کنید اما در وابی-سابی فقط به دلیل احساس خوبی که به آن دارید می‌توانید گلدان را در هر قسمتی از خانه که تمایل دارید قرار دهید.

۵ ترفند برای ساختن خانه‌ای به سبک ژاپنی وابی-سابی (wabi-sabi)

سخن آخر
وابی-سابی سبکی ژاپنی است که بر ایجاد احساس آرامش تأکید دارد و با پیدا کردن زیبایی در نقص، به این هدف می‌رسد. در این سبک می‌توانید دکوراسیون خانه را فقط بر اساس احساسات شخصی بچینید و خود را درگیر چارچوب‌های زیبایی‌شناسی و دکوراسیون اصولی نکنید. وابی-سابی به شما کمک می‌کند که با طبیعت اطراف هم‌فاز شوید و خود را به ارتعاش طبیعی نزدیک کنید.

مجله دیجی کالا

منبع:

دیدگاه خود را بنویسید