۱۸ ایده برای سازماندهی وسایل که خانه را بزرگ‌تر می‌کنند!

به روزهای آخر سال رسیده‌ایم و حالا که همه سرگرم خانه تکانی هستیم بهترین زمان است که به سراغ چیدمان و سازماندهی وسایل خانه، محل کار و هر مکانی در آن حضور داریم، برویم. متخصصین زیادی در حوزه‌ی دکوراسیون و ترفندهای سازماندهی وسایل خانه این روزها در سراسر دنیا فعالیت می‌کنند و با انتشار عکس‌ها در اینترنت و فضاهای مجازی و توضیحات مربوط به آن‌ها، به ما کمک می‌کنند تا یک خانه تکانی خاص و متفاوت داشته باشیم.

امروز قصد داریم به شما بگوییم که چطور می‌توانیم در خانه تکانی امسال، از ترفندها و چیدمان‌های خاص و منحصربه‌فرد این متخصصان برای سازماندهی وسایل خانه استفاده کنیم. با ما همراه باشید.

۱۸ ایده برای سازماندهی وسایل که خانه را بزرگ‌تر می‌کنند!

۱. بیشترین وسیله در کمترین فضا
سازماندهی وسایل خانه – استفاده از فضا

با این روش می‌توانید از هر سانتیمتر فضای موجود بیشترین استفاده را ببرید. بعد از جمع کردن شلوغی‌ها، به دنبال فضاهای خالی در خانه بگردید، مثلا فضای خالی بین تخت و کف اتاق و یا فضای خالی بین اجاق گاز و کابینت کنارش . این مکان‌ها محل جدیدی برای استفاده هستند و شما می‌توانید با قرار دادن چند جعبه یا صفحه‌های جدا کننده، وسایل مورد نظر را در یک فضای کم قرار دهید.

۱۸ ایده برای سازماندهی وسایل که خانه را بزرگ‌تر می‌کنند!

به عنوان مثال جعبه‌ی کفش‌هایی که فقط زمستان‌ از آن‌ها استفاده می‌کنید زیر تخت بگذارید. در فاصله‌ی بین دراور و دیوار یک سبد بلند قرار دهید و چترها و لوله‌های بلند کاغذ را بگذارید. حتی می‌توانید قسمت بالای کمد دیواری را با کمک چند سبد یا جعبه دسته‌بندی کنید و ملافه‌ها و پارچه‌هایی که دیر به دیر استفاده می‌کنید در آنجا قرار دهید. با این کار ریخت‌وپاش را از خانه جمع کرده‌اید و با نظمی ساده در مکانی مناسب قرار داده‌اید.

۲. یک روش سازماندهی ایجاد کنید
سازماندهی وسایل خانه – روش ساماندهی

قفسه‌های کتاب، قفسه‌های انباری و کمد لباس را بر اساس الگویی که مورد علاقه‌تان است مرتب کنید. مثلا لباس‌ها را بر اساس رنگشان دسته‌بندی کنید یا وسایل را در قفسه‌های انباری بر اساس اندازه،‌ جنس و رنگشان بچینید. کتاب‌های کتابخانه را هم می‌توانید ابتدا بر اساس موضوعات آن جدا کرده و سپس به ترتیب اندازه، از بزرگ تا کوچک، کنار هم بچینید. این کار کمی شبیه به رفتارهای وسواسی است اما نظمی فوق‌العاده به خانه‌ی شما می‌دهد.

۱۸ ایده برای سازماندهی وسایل که خانه را بزرگ‌تر می‌کنند!

۳. سازماندهی وسایل خانه با دورریزها
سازماندهی وسایل خانه – ساماندهی با دورریزها

سینی‌های کیک، ظرف‌های پلاستیکی محکمی که غذای آماده در آن‌ها قرار دارد و قوطی‌های چیپس و شکلات وسایلی عالی و رایگان برای نظم‌دهی به فضای داخلی کمد و کشو‌ها هستند. با چند سینی پلاستیکی کیک می‌توانید اکسسوری‌های خود را دسته‌بندی کنید، از قوطی چیپس برای قرار دادن جوراب‌ها استفاده کنید و لباس‌های زیر را در ظرف‌های پلاستیکی عمیقی که غذاهای آماده در آن قرار می‌گیرند دسته‌بندی کنید. به همین راحتی و با کمترین هزینه، کمد و کشوها مرتب شدند!

۱۸ ایده برای سازماندهی وسایل که خانه را بزرگ‌تر می‌کنند!

۴. به داروها توجه کنید

یک کشو یا جعبه‌ی مشخص را برای داروها، باندها و تمام موارد مربوط به کمک‌های اولیه درنظر بگیرید. شاید خرید یک جعبه‌ی کمک‌های اولیه برای شما جذاب نباشد اما انتخاب یک مکان مشخص برای وسایل دارو و درمان هم به مرتب شدن خانه کمک می‌کند و هم در زمان‌های مورد نیاز می‌توانید سریع‌تر به آن‌ها دسترسی داشته باشید.

۵. زیبایی در سادگی

برای مرتب کردن کابینت‌ها به دنبال وسایل ارگانایزر مختلف نگردید. ظرف‌ها را بر اساس اندازه، جنس و میزان استفاده‌شان دسته‌بندی کنید و در کابینت‌ها بچینید. برای دریافت راهنمایی بیشتر در این مورد می‌توانید مطلب «چگونه کابینت‌ها را مرتب کنید و یک قدم از خانه‌تکانی جلوتر باشید» را بخوانید.

۶. کازیه، بهترین راهکار

از کازیه فقط برای نگهداری مجله‌ها استفاده نکنید. این وسیله‌ی به ظاهر ساده برای دسته‌بندی مواد غذایی بسیار مناسب است. چند کازیه را به سیب‌زمینی و پیاز و سیر اختصاص دهید. چند کازیه‌ی دیگر را در کابینت مواد غذایی بگذارید و خوراکی‌ها را در آن‌ها بچینید. مثلا در یکی بسته‌ی ادویه‌هایی که انبار کرده‌اید را بگذارید، در یکی بسته‌ی ماکارونی و رشته و در یک کازیه‌ی دیگر کنسرو سبزیجات را قرار دهید. این روش به شما کمک می‌کند در یک فضای کوچک، بدون آشفتگی، مواد غذایی بیشتری را قرار دهید و به آسانی به همه‌ی آن‌ها دسترسی داشته باشید.

۷. کمدی به وسعت خانه
سازماندهی وسایل خانه – اتاق لباس

هیچ اجباری وجود ندارد که کمد فقط محدود به فضایی تاریک باشد که با یک در بسته می‌شود. شما می‌توانید یک اتاق کوچک یا بخشی از اتاق خواب را تبدیل به کمد کنید. لباس‌های بلند را در کمد آویزان کنید، حتی اگر کمد ندارید می‌توانید از یک رگال یا هولدر ساده استفاده کنید. کفش‌ها را در یک قفسه‌ی مناسب چیده، در کنار دراور قرار دهید.

۱۸ ایده برای سازماندهی وسایل که خانه را بزرگ‌تر می‌کنند!

چند گلدان زیبا در گوشه‌ای بگذارید، یکی دوتا هم به سقف آویزان کنید. یکی دو آینه‌ی مناسب به دیوار نصب کنید و یک صندلی هم برای استفاده در گوشه‌ای قرار دهید. حتی می‌توانید روی دراور هم چند شمع و گلدان کوچک بچینید. با این روش وسایل شما علاوه بر مرتب شدن، به زیبایی در کنار هم قرار می‌گیرند. .همچنین زمانی که تصمیم دارید لباس بپوشید با یک نگاه همه‌ی وسایل را از نظر می‌گذرانید و بهترین انتخاب را می‌کنید.

۸. خانه را مانند یک شعر مرتب کنید
سازماندهی وسایل خانه – وابی سابی

خانه را به سبک مینیمال یا وابی-سابی مرتب کنید. همه چیز را در ساده‌ترین حالت نگه دارید و جذابیت‌هایی با استفاده از رنگ و ونور ایجاد کنید. با این کار فضای داخلی خانه‌ی شما شبیه به یک شعر زیبا و چشم‌نواز می‌شود. هر زمانی که در این فضا قرار داشته باشید احساس آرامش دارید، مانترای نظم و آٰسایش در خانه‌ی شما جریان دارد.

۱۸ ایده برای سازماندهی وسایل که خانه را بزرگ‌تر می‌کنند!

۹. تا کردن حرفه‌ای لباس‌ها
سازماندهی وسایل خانه – تا کردن لباس

روش‌ها مختلف تا زدن لباس را یاد بگیرید تا با کمک آن بتوانید فضای کمتری برای لباس‌ها اشغال کرده، ظاهری زیبا به کمد و کشوهای خود بدهید.

۱۸ ایده برای سازماندهی وسایل که خانه را بزرگ‌تر می‌کنند!

۱۰. از قفسه‌های رومیزی استفاده کنید
سازماندهی وسایل خانه – قفسه‌های رومیزی

جعبه‌ها و قفسه‌های رومیزی کوچک و زیبایی در بازار وجود دارند که می‌توانید برای مرتب کردن لواز آرایش، لوازم بهداشتی داخل سرویس بهداشتی و حتی سازماندهی وسایل خانه و آشپزخانه از آن‌ها استفاده کنید. با این روش مقدار زیادی از وسایل را در فضایی کوچک جای می‌دهید. همچنین هر زمانی که به آن‌ها نیاز داشته باشید برای پیدا کردن هر وسیله وقت هدر نمی‌دهید.

۱۸ ایده برای سازماندهی وسایل که خانه را بزرگ‌تر می‌کنند!

۱۱. مینیمال باشید
سازماندهی وسایل خانه – مینیمال باشید

اگر شما هم از آن دسته افرادی هستید که همه چیز را نگه می‌دارند و چیزی دور نمی‌ریزند باید بدانید که دلیل اصلی درهم ریختگی خانه‌ی شما همین موضوع است. چیزهایی که نیاز ندارید را رها کنید. اجازه دهید هوای تازه و انرژی در خانه‌ی شما به جریان بیفتد.

۱۸ ایده برای سازماندهی وسایل که خانه را بزرگ‌تر می‌کنند!

۱۲. خلاق باشید

برای سازماندهی وسایل کمی خلاقیت به خرج دهید. خرده‌ریزهایی مثل دکمه‌های اضافه، گوشواره‌ها و کاغذهای یادداشت کوچک را در شیشه‌های خالی مربا بریزید و با برچسب‌های مختلف آن‌ها را زیبا کنید. همچنین می‌توانید حبوبات و ادویه‌ها را در این شیشه‌ها بریزید و نام هر کدام را روی شیشه چسبانده، در قفسه یا کابینت بچینید. با شروع این کار چنان لذتی وجود شما را فرا می‌گیرد که دیگر این روش را رها نخواهید کرد.

۱۳. به جزئیات توجه کنید

گاهی برای سازماندهی وسایل باید کمی سلیقه به خرج داده و جزئیاتی چشم‌نواز به آن مکان اضافه کنیم. استفاده از ترکیب رنگی ساده و روش چیدمان خاص می‌تواند زیبایی خاصی به فضاهای مینیمال بدهد. با این روش بدون اینکه خانه شلوغ باشد شما از تماشای فضاها و کار کردن در آن‌ها خسته نمی‌شوید.

۱۴. توجه ویژه به کفش‌ها
سازماندهی وسایل خانه – کفش‌ها

اگر شما هم از افرادی هستید که تعداد زیادی کفش دارید و همیشه باید زمانی را برای پیدا کردن کفش مورد نظرتان صرف کنید، این روش مخصوص شماست. یک کمد، کتابخانه یا یک قفسه را به کفش‌ها اختصاص دهید. تمام کفش‌ها را تمیز کنید و به ترتیب میزان استفاده بچینید. با این کار هر بار که به کفشی نیاز دارید به سرعت آن را پیدا می‌کنید و از کوه کفش‌های انبار شده در گوشه‌ی کمد هم خلاص می‌شوید.

۱۸ ایده برای سازماندهی وسایل که خانه را بزرگ‌تر می‌کنند!

۱۵. انباری را رها نکنید
سازماندهی وسایل خانه – انباری

برای انبار کردن مواد غذایی و وسایل از ظرف‌های مناسب و در دار استفاده کنید. هر چیز را در ظرف مناسب ریخته، در آن را ببندید و توضیحات مربوط به آن را با یک برچسب، روی ظرف بچسبانید. به همین راحتی انباری مرتب می‌شود، وسایل خاک نمی‌گیرند و هربار که چیزی لازم دارید به سرعت پیدا می‌کنید.

۱۸ ایده برای سازماندهی وسایل که خانه را بزرگ‌تر می‌کنند!

۱۶. یخچال را سازماندهی کنید
سازماندهی وسایل خانه – یخچال

در یخچال همه نوع مواد خوراکی قرار دارند و اغلب آن‌ها هم از دسته‌ی مواد فاسدشدنی هستند. همچنین اگر فضای داخلی یخچال به طور منظم تمیز نشود، مکانی مناسب برای رشد قارچ‌ و کپک خواهد بود. پس بهتر است فضای داخلی یخچال را سازماندهی کنید و همه چیز را مرتب، و ترجیحا در سبدهای مناسب، بچینید تا امکان تمیز کردن هفتگی یخچال وجود داشته باشد.

۱۸ ایده برای سازماندهی وسایل که خانه را بزرگ‌تر می‌کنند!

اگر وسایل را به شکل مناسبی سازماندهی کنید می‌توانید هر هفته به راحتی و در چند دقیقه وسایل را خارج کنید، یخچال را تمیز کنید و مجددا وسایل را بچینید. فراموش نکنید که ظاهر یک یخچال سازماندهی شده بسیار زیبا خواهد بود.

۱۷. با رنگ‌ها بازی کنید

برای زیبا کردن فضای داخل کشو، کمد و کابینت‌ها با رنگ‌ها بازی کنید. مثلا اگر بشقاب‌های رنگی دارید آن‌ها را به ترتیب از پررنگ تا کمرنگ روی هم بچینید. تیشرت‌ها و جوراب‌ها را بر اساس رنگ‌هایشان مرتب کنید و روی میز کارتان شیشه‌های حاوی گیره‌های کاغذ رنگارنگ، ماژیک‌های رنگارنگ و دسته‌ی کاغذهای یادداشت رنگی قرار دهید. رنگ‌ها به فضا جان می‌بخشند و آن را دلپذیر می‌کنند.

۱۸. معجزه‌ی لیست تمیزکاری
سازماندهی وسایل خانه – چک لیست تمیزکاری

برای تمیز کردن و سروسامان دادن به خانه یک لیست بنویسید و از آن پیروی کنید. در لیست خود زمان تمیزکاری‌های بعدی را هم مشخص کنید و براساس همین برنامه پیش بروید. با این کار تمام قسمت‌های خانه به شکل عجیبی همیشه تمیز و مرتب خواهد بود.

۱۸ ایده برای سازماندهی وسایل که خانه را بزرگ‌تر می‌کنند!

سخن آخر
در اینترنت و شبکه‌های اجتماعی عکس خانه‌های مختلف را می‌بینیم نظمی عجیب در آن‌ها موج می‌زند. همه چیز در خانه‌ها وجود دارد اما مرتب و چشم‌نواز است. با کمی جستجو و ایده گرفتن از عکس‌ها می‌توانیم به فضای داخلی خانه‌ی خود نظم بدهیم در این مطلب لیستی از ساده‌ترین روش‌های سازماندهی به وسایل را نوشته‌ایم. با کمک این ایده‌ها می‌توانید گوشه و کنار خانه را مرتب کنید و از زیبایی آن لذت ببرید.

دیجیتال مگ

منبع:

دیدگاه خود را بنویسید