۱۰ نکته‌ی ساده برای طراحی خانه‌ای شادتر

خانه‌ی شاد و روشن‌ در روحیه‌ی ما نقش مهمی دارد. شاید به این مطلب توجه نکرده باشید که چیدمان وسایل و تزئینات داخلی خانه تا چه اندازه در بهبود روحیه و نشاط شما مؤثر است. هر روز صبح که بیدار می‌شوید، اولین چیزهایی که می‌بینید همین چیدمان و تزئینات هستند.

این مهم است که چه ایده‌ای پشت طراحی شما قرار دارد. برای نمونه اگر ایده‌های آرامش‌بخش را به کار گرفته باشید وقتی بیدار می‌شوید، احساس آرامش خواهید کرد و روزتان را با احساسی خوشایند شروع می‌کنید. اگر روحیه‌ی خوبی ندارید و احساس خوشحالی نمی‌کنید، به کمی تغییر نیاز دارید. برای خانه و فضای شخصی شما ایده‌هایی داریم. با این ایده‌ها، تزئینات داخلی و چیدمان وسایل خانه راهکاری می‌شود برای خوشحالی بیشتر و حال خوب شما.

۱. از نور خورشید بیشترین استفاده را بکنید
بیشترین استفاده از نور طبیعی در دکوراسیون خانه‌ی شاد و روشن

حتما تجربه کرده‌اید که در روزهای آفتابی احساس بهتری دارید و خوشحال‌تر هستید. این تجربه‌ی لذت‌بخش به لطف پاسخ مغز به نور خورشید حاصل می‌شود. قرار گرفتن در معرض آفتاب باعث ترشح بیشتر هورمون سروتونین در بدن می‌شود. مهم‌ترین کارکرد این هورمون در بدن، تنظیم حالات روحی و کمک به تمرکز بیشتر است.

برای داشتن خانه‌ی شاد و روشن‌ سعی کنید در طول روز از نور طبیعی استفاده کنید. برای اینکه بیشترین بهره را از نور خورشید داشته باشید باید در طراحی پرده‌ها به این نکته توجه کنید. برای نمونه به جای استفاده از پرده‌هایی ضخیم، تیره‌رنگ و چندلایه، از پرده‌هایی استفاده کنید که نازک‌تر و شفاف‌تر هستند و رنگ روشن‌تری دارند. به علاوه می‌توانید از ایده‌ی آینه استفاده کنید. در هر جایی که امکان دارد، آینه‌ای مقابل پنجره‌ قرار دهید. این کار باعث بیشتر شدن نور محیط می‌شود.

۲. نور مصنوعی بیشتر و بهتر فراهم کنید
افزودن نور بیشتر با نورپردازی خانه

اولین و مهم‌ترین مسأله، روشنایی است. در ساعات مختلف روز، به نور کافی نیاز دارید. استفاده‌ی ترکیبی از وسایل روشنایی و نورپردازی، شما را به هدفتان می‌رساند. از تعویض یا اضافه کردن وسایل روشنایی و نورپردازی شروع کنید. این وسایل در سه طیف رنگی تولید می‌شوند که هر کدام برای فضاهای مشخصی مناسب هستند.

نور‌ خنک
این لامپ‌ها دارای طیفی از رنگ‌های سبز یا آبی هستند و می توانند گزینه‌ی مناسبی برای استفاده در حمام، راهرو و انباری‌ باشند. البته اگر وسایل دکوری ویژه‌ای دارید که می‌خواهید آن‌ها بیشتر در معرض دید باشند، می‌توانید از چراغ‌های سقفی یا دیوارکوب‌هایی با نور خنک و متمرکز استفاده کنید. نور خنک برای نمایش و تزئین هم مناسب است.

نور طبیعی
همان‌طور که از اسم این لامپ‌ها مشخص است، این دسته از لامپ‌ها نزدیک‌ترین نور به نور طبیعی خورشید را دارند. انواع لامپ‌های مهتابی (با نور سفید) در این دسته قرار می گیرند. این لامپ‌ها برای استفاده در بیشتر فضاهای خانگی و اداری مناسب هستند اما توصیه می‌شود در اتاقی که در آن مطالعه یا کار می‌کنید، حتما از این لامپ‌ها استفاده کنید. نور طبیعی به تمرکز بیشتر شما کمک می‌کند.

نور گرم
این لامپ‌ها از طیف رنگی زرد شروع می‌شوند و تا رنگ قرمز هم ادامه دارند. انواع لامپ‌های آفتابی (با نور زرد) در این دسته قرار می‌گیرند. در هر جایی مانند هال یا اتاق خواب که به استراحت شما مربوط می‌شود، می‌توانید از این لامپ‌ها استفاده کنید. نور گرم باعث ایجاد آرامش می‌شود.

البته استفاده از این لامپ‌ها تا حد زیادی به سلیقه‌ی شما مربوط است اما استانداردهایی برای استفاده از لامپ‌ها وجود دارد که توجه به آن‌ها می‌تواند هم در انتخاب و هم در حفظ آرامش روانی و سلامت جسمانی کمک کند.

۳. ساختار بصری ایجاد کنید

بعضی اوقات، زندگی به‌هم‌ریخته و غیر قابل پیش‌بینی است. خوشبختانه می‌توانید با ایجاد یک ساختار بصری زیبا در خانه، با استرس و عدم‌اطمینان زندگی‌های امروزی مقابله کنید. استفاده از ویژگی‌هایی مثل تقارن و تابلوهای متنوع، خانه‌ای شادتر می‌سازد. از وسایل تزیینی در گروه‌های سه یا پنج ‌تایی استفاده کنید و خلاقیت به خرج دهید. لازم نیست عالی باشد فقط فضایی که شما را خوشحال می‌کند بسازید. به عنوان مثال دو شیء با شکل مشابه را در کنار چیزی کاملا متفاوت قرار دهید و از این ابتکار نترسید.

۴. هیجان بصری ایجاد کنید

برای طراحی فضای داخلی خانه‌ی خود از بافت‌ها و نقش‌ونگارهای متفاوت استفاده کنید. گاهی زندگی روزمره باعث می‌شود که حواس پنجگانه‌ی خود را فراموش کنید. برای هر کدام از این حواس در خانه یک محرک ایجاد کنید. مثلا برای تحریک حس بینایی خود، نقش‌ونگارهای متفاوت را به طراحی خانه اضافه کنید. برای تحریک حس لامسه، از بافت‌های مختلف مثلا نرم و ابریشمی یا زبر و خشن استفاده کنید. هرگز از ترکیب کردن محرک‌های مختلف نترسید.

۵. از گیاهان آپارتمانی بهره بگیرید
استفاده از گیاهان آپارتمانی در خانه

برای داشتن خانه‌ی شاد و روشن‌ باید کمی خرج کنید و گیاه آپارتمانی بخرید. کمی فضای سبز می‌تواند تحولی در خانه‌ی شما ایجاد کند. یکی از بهترین ایده‌ها برای داشتن خانه‌ای با نشاط و آرامش‌بخش، نگهداری از گیاهان آپارتمانی است. این گیاهان نه تنها روحیه‌ را تغییر می‌دهند، بلکه هوای خانه‌ را هم تصفیه می‌کنند بنابراین حال بهتر و اکسیژن بیشتری خواهید داشت.

اگر تجربه‌ی نگهداری از گیاهان آپارتمانی را ندارید، از گیاهانی شروع کنید که مقاوم‌تر هستند و به مراقبت کمتری نیاز دارند. البته داشتن چند گیاه آپارتمانی و مراقبت از آنها، آن‌قدر تأثیرات روحی مثبت دارد که اگر کمی بیشتر برای این کار وقت بگذارید، پشیمان نمی‌شوید.

۶. از چیدمان مرتب وسایل و نظافت برنامه‌ریزی شده مطمئن شوید

از بین بردن به‌هم‌ریختگی‌ها، روشی مطمئن برای داشتن خانه‌ای شادتر است. وسایل نامرتب، فقط فضای خانه را اشغال نمی‌کنند، بلکه آرامش ذهنی را هم از بین می‌برند. تمامی وسایل خانه را ارزیابی کنید؛ از مبلمان گرفته تا وسایل تزئینی. چیزهایی را نگه دارید که فایده‌ای برای شما دارند یا حداقل باعث خوشحالی شما می‌شوند. همیشه لازم نیست برای اینکه خانه‌ی شادتری داشته باشید، چیزهایی را اضافه کنید؛ گاهی حذف بعضی از چیزها شما را به هدفتان می‌رساند. اگر وسایل بی‌فایده را رها کنید، می‌توانید برای وسایل یا فعالیت‌های نشاط‌آور فضای کافی داشته باشید.

۷. برای تمیز کردن خانه برنامه‌ی مشخص داشته باشید

از طرفی دیگر اگر برای نظافت، برنامه‌ی مشخصی داشته باشید، تا حد زیادی از به‌هم‌ریختگی‌های پی‌درپی جلوگیری کرده‌اید. معمولا نظافت خانه نیاز به مرتب کردن وسایل هم دارد. اگر خانه را در فواصل زمانی مشخص تمیز کنید که در نتیجه مرتب هم می‌شود، با یک به‌هم‌ریختگی بزرگ مواجه نمی‌شوید که نتوانید آن را مدیریت کنید. به هر حال فراموش نکنید که در خانه‌ای تمیز و مرتب، حال بهتری خواهید داشت.

۸. یک فضای شاد خصوصی ایجاد کنید

برای اینکه خانه‌ای شاد و آرام داشته باشید، هیچ موضوعی مهم‌تر از چیدمان اتاق شخصی خودتان نیست. بر اساس فلسفه فنگ‌ شویی، چیدمان نامناسب باعث افزایش انرژی‌های منفی می‌شود. بد نیست اصول فنگ شویی را درباره‌ی چیدمان اتاق خودتان تجربه کنید؛ شاید نتیجه‌ی مطلوبی داشته باشد.

البته حتی افرادی که اطلاعات چندانی درباره فنگ شویی ندارند هم این مطلب را تأیید می‌کنند که چیدمان فضای داخلی روی روحیه‌ی افرادی که در آن محیط زندگی می‌کنند تأثیر دارد. اگر خانه‌ی شما چیدمانی منطقی و کاربردی داشته باشد، از زندگی در آن لذت می‌برید. در حالی که خانه‌ای نامرتب با چیدمان نامناسب، باعث ناامیدی شما می‌شود و می‌تواند بسیار آزاردهنده باشد.

از اتاق خودتان شروع کنید و چیدمان منظم و شادی در آن داشته باشید. می‌توانید سبک شخصی خودتان را اجرا کنید. چیزهایی هستند که برای آن‌ها ارزش ویژه‌ای قائل هستید و دوست دارید که همیشه در معرض دیدتان باشند؛ عکس‌ها، تابلوهای هنری، جوایز، کتاب‌ها، یادگاری‌ها و چیزهایی از این قبیل. این وسایل می‌توانند بخشی از چیدمان شخصی شما باشند اما باید این چیدمان، با نظم و ایده‌ای خلاقانه همراه باشد. به هر حال شما به مکانی دنج و سرگرم‌کننده نیاز دارید تا برای فرار از شرایط ناخوشایند، رسیدن به آرامش و حتی استراحت به آنجا بروید.

۹. استفاده از رایحه‌های نشاط‌آور را فراموش نکنید

همه‌ی حواس انسان، از خانه‌ای شاد لذت می‌برند. در خانه‌ی شاد، رایحه‌ی دلپذیری به مشام می‌رسد. خانه‌ی خودتان را خوشبو کنید. با توجه به سلیقه‌ی اعضای خانواده، می‌توانید رایحه‌ای اختصاصی برای خانه‌ی خودتان انتخاب کنید؛ شیرین، میوه‌ای، نعنایی، چوبی و…

استشمام یک رایحه‌ی آشنا و دلپذیر می‌تواند روحیه‌ی شما را بهتر کند. می‌توانید از شمع‌های معطر، انواع عود، اسانس‌ها، اسپری‌های خوشبوکننده یا دستگاه‌های خوشبوکننده هوا استفاده کنید.

۱۰. به رنگ‌ها بیشتر اهمیت بدهید
اهمیت دادن به رنگ در دکوراسیون خانه

راز پنهان خانه‌ی شاد و روشن‌ استفاده از رنگ است. رنگ‌ها روی ذهن و روان افراد تأثیر می‌گذارند؛ بعضی از رنگ‌ها باعث بهبود روحیه می‌شوند، بعضی دیگر از آن‌ها آرامش‌بخش هستند، تعدادی از رنگ‌ها می‌توانند ناراحتی‌های شما را تشدید کنند و رنگ‌هایی هم هستند که سطح بهره‌وری روحی و ذهنی را بالا می‌برند. وقتی می‌خواهید وسایل و لوازم شخصی خودتان را بخرید، به بعضی از رنگ‌ها تمایل بیشتری دارید. این تمایل بیشتر، نشان‌دهنده‌ی سازگاری آن رنگ با حالات روحی شما است. اما آیا این معیار خوبی برای انتخاب رنگ است؟

پاسخ این پرسش به وضعیت روحی شما بستگی دارد. آیا روحیه‌ی خوبی دارید یا ذهن و روان شما به‌هم‌ریخته است؟ به هر حال اگر به احساس درونی خودتان نسبت به رنگ‌های مختلف توجه کنید، می‌توانید رنگ‌های مناسب حال خودتان را پیدا کنید. رنگ‌هایی برای شما مناسب هستند که همراهی آن‌ها باعث شود حال بهتری را تجربه کنید.

وقتی می‌خواهید خانه‌ای شادتر و آرام‌تر داشته باشید، کمی تغییر در رنگ‌ها به شما کمک می‌کند. شاید وقت آن رسیده باشد که رنگ دیوارها را تغییر دهید یا در وسایل و تزئینات به تغییر رنگ نیاز داشته باشید. فقط به این نکته توجه کنید هر رنگی را که انتخاب کردید، از طیف‌های روشن‌تر آن در طراحی خانه استفاده کنید. رنگ‌های روشن‌تر، آرامش‌بخش و نشاط‌آور هستند.

یکی از بهترین رنگ‌ها سفید است. در خانه‌ای که با رنگ سفید طراحی شده است، نور و انرژی مثبت بیشتری خواهید داشت. به علاوه اینکه رنگ سفید دیوارها، خانه را وسیع‌تر نشان می‌دهد. البته شاید اضافه کردن کمی طیف رنگی به رنگ دیوارها، طراحی پس‌زمینه خانه شما را بهتر کند. ممکن است برای ایجاد هماهنگی بین وسایل و دیوارها، دیوارهای کاملا سفید، انتخاب‌های شما را محدود کند.

سخن آخر

هر چقدر خانه‌ی شما به طبیعت شبیه‌تر و نزدیک‌تر باشد، احساس بهتری خواهید داشت. به همین دلیل به داشتن گل‌ها و گیاهان و استفاده از نور طبیعی در خانه توصیه می‌شود. با نکاتی که بالاتر عنوان کردیم می‌توانید خانه‌ی شاد و روشن‌ و آرامی داشته باشید. برای بعضی از این ایده‌ها لازم است که هزینه کنید. با توجه به حس و حال خوبی که از تغییر دکوراسیون منزل می‌گیرید، این هزینه کردن ارزش دارد.

منبع: دیجی مگ

منبع:

دیدگاه خود را بنویسید