کاربرد آینه در دکوراسیون خانه برای بزرگ نشان دادن فضا

کاربرد آینه در دکوراسیون خانه از قدیم و در معماری‌های ایرانی و سنتی بسیار پر کاربرد بوده است. در معماری جدید نیز استفاده از آینه همچنان بسیار مورد توجه است. با انتخاب یک طراحی مناسب، آینه‌ها جلوه زیبا، متفاوت و مدرنی به محل شما خواهند بخشید.

بزرگ نشان دادن فضا

از مهمترین کاربرد جالب آینه در دکوراسیون خانه، به ویژه منزل‌هایی که فضای کوچکی دارند، بزرگ نشان دادن محیط است. آینه به شرطی که در مکان مناسب نصب شود، ذهن بیننده را فریب می‌دهد و حس وسعت فضا را به او منتقل می‌کند. آینه‌های قدی بزرگ این کار را به شیوه بهتری انجام می‌دهند.

بیشتر بخوانید: ۱۰ ایده ساده ولی معجزه آسا برای دکوراسیون خانه‌های کوچک

‌می‌توانید آینه را پشت کمد‌های کوتاه قرار دهید تا این تصور به وجود آید که فضا در پشت کمد ادامه دارد.

نصب آینه دیواری روی دو دیوار کنار هم، انعکاس نور را بیشتر می‌کند و باعث امتداد یافتن فضا می‌شود و از جمله کاربرد‌های جالب آینه است.
در آشپزخانه‌های کوچک، به خصوص آن‌هایی که پنجره پشت سینک ندارند، با ساختن پس زمینه‌ای از آینه می‌توان فضا را بزرگتر و دلبازتر نشان داد.

از دیگر کاربرد‌های آینه قرار دادن یک آینه میان قفسه کتاب‌ها است که باعث می‌شود فضای فشرده آن، عمق پیدا کند و وسیع‌تر به نظر برسد.
بالای شومینه یک آینه دیواری بزرگ نصب کنید تا تمامی قسمت‌های دیوار را بپوشاند. در این صورت اتاق روشن‌تر و جادارتر به نظر می‌رسد.

پنهان کردن فضا‌ها

ممکن است در خانه خود کمد‌ها یا اتاق‌های کوچک انباری مانندی داشته باشید که بخواهید آن‌ها را از نظر پنهان کنید. در این حالت استفاده از آینه بهترین راهکار است. می‌توانید در کمد‌ها یا اتاق مورد نظر را با آینه کاری بپوشانید و آن را پنهان کنید. به این ترتیب هم فضای خانه بزرگتر و پرنورتر به نظر می‌رسد و هم نظم بیشتری پیدا می‌کند.این ترفند را می‌توانید در کلوزت روم هم استفاده کنید.

افزایش ارتفاع سقف

از دیگر مزایای کاربرد آینه فن آینه کاری دیوار و سقف است که از قدیم رواج داشته است، علاوه بر زیبایی بخشیدن به محیط، در راستای افزایش ارتفاع و به صورت کلی ابعاد اتاق نیز استفاده می‌شده است. اگر از تالار‌های آینه قصر‌های قدیمی بازدید کرده باشید، حتما متوجه شده اید که تکثیر نور و تصویر در قطعات کوچک آینه کاری، به اتاق ابعادی بزرگ و روشن همراه با حسی از رمز و راز می‌بخشد. این روز‌ها آینه کاری در خانه‌های معمولی دیده نمی‌شود و بیشتر به فضا‌های مذهبی اختصاص یافته است، اما هنوز می‌توانیم با افزودن آینه دیواری به قسمت‌هایی از سقف، تصور ارتفاع را ایجاد کنیم. اگر منزلتان سقف یک دست و کوتاهی دارد، می‌توان در قسمت‌هایی از آن آینه کاری کرد تا تصور اختلاف سطح به وجود آید و سقف بلندتر به نظر برسد. از دیگر کاربرد‌های جالب آینه قرار دادن یک آینه میان قفسه کتاب‌ها است که باعث می‌شود فضای فشرده آن، عمق پیدا کند و وسیع‌تر به نظر برسد.

بیشتر بخوانید: رنگی دوست داشتنی به نام سرمه‌ای

چند کاربرد جالب دیگر

در زیر با عنوان چند کاربرد جالب آینه در دکوراسیون منزل، خانه خود را زیبا‌تر کرده و از آن لذت ببرید:

پنهان سازی و پوشش دیوار‌ها با آینه
بزرگ نشان دادن فضا توسط آینه‌ها
افزایش نور محیط توسط آینه‌ها
پوشاندن عیب‌های محیط
کاربرد جالب آینه برای ایجاد انگیزه
افزایش جلوه‌های بصری و هنری با آینه‌ها

خیلی مهم است که آینه‌ها را به صورت تصادفی هر کجا که دلمان خواست نصب نکنیم، آینه‌ها زمانی بیشترین فایده را خواهند داشت که یک چیزی را منعکس کنند. این چیز می‌تواند یک منظره زیبا، یک اثر هنری یا نوری باشد که از پنجره به داخل خانه می‌آید. همچنین می‌توانید از آینه بعنوان وسیله‌ای برای بازتاب نور شمع، لوستر و لامپ سقفی یا دیواری نیز استفاده کنید؛ بنابراین همه چیز به جای قرار گیری آینه بستگی دارد و باید در این زمینه با برنامه جلو بروید.

همیشه به یاد داشته باشید که هنگام استفاده از آینه در دکوراسیون داخلی نباید زیاده روی کنید چرا که خیلی سریع از آن چیری که می‌خواستید فاصله خواهید گرفت. در مکان‌هایی که نیاز چندانی به آینه ندارند مانند آشپزخانه یا اتاق خواب، اشتباهات خیلی راحت‌تر رخ می‌دهند. ابتدا باید تمام جوانب را بررسی کرده و سپس از اینه‌ها استفاده کنید. در برخی جا‌ها دیده شده که دیوار بین کابینت و پشت ظرفشویی را با آینه تزیین می‌کنند در صورتی که قطرات آب به آینه صدمه می‌زند و باید مدام تمیز شده و تعمیر شوند. همچنین در مورد اتاق خواب نباید آینه را مستقیما روبروی تخت خواب قرار بدهید مگر اینکه صبح‌ها از دیدن چهره بهم ریخته خود لذت ببرید! این موضوع، جانمایی صحیح آینه در منزل را متذکر می‌شود، اینکه می‌توان از آینه‌ها در هر جایی استفاده کرد، اما نه درهر موقعیتی! این بستگی به شما دارد که استفاده از آینه در دکوراسیون چگونه باید باشد تا به بهترین فرم و فضا دست یابید.

برخی جا‌های خانه نیاز بیشتری به یک آینه دارند و باید در الویت قرار بگیرند. مکان‌هایی مانند راهروی ورودی، یا یک راهروی باریک که به اتاق‌های خانه می‌رود، همینطور دیوار کنار راه پله نیز مناسب است. قرار دادن آینه در این مکان‌ها به بزرگ‌تر نشان داده شدن فضا کمک بسیاری می‌کند. البته در هر فضایی می‌توانید از آینه‌هایی با اندازه‌های متفاوت و طرح‌های متفاوت استفاده کنید. مثلا برای اتاق نشیمن و پذیرایی آینه‌های بزرگ تاثیری همانند یک تابلوی نقاشی هنری بزرگ دارند.

لطفا به این نوشته پنج ستاره بدهید این کار زمان زیادی نمی‌برد اما ما را بسیار خوشحال می‌کند
برچسب‌ها: ,
منبع: www.yjc.news

مطالب مرتبط

دکوراسیون اتاق هایی با سقف های بلند

از مقیاس، ساختار و شکل ها برای ایجاد فضایی صمیمی زیر سقفی بلند استفاده کنید. اول از همه، باید بدانید که شما خوش شانس هستید. خیلی ها هستند که دوست دارند تنها مشکلشان سقف بلند خانه باشد! درست است که سقف های بلند در بناهای تاریخی، مساجد و … به انسان حس شگفتی و احترام […]

آینه را در کجای خانه نصب کنیم؟

آینه را در کجای خانه نصب کنیم؟

اگر روزی آینه را از شما بگیرند و بگویند که در طی ۲۴ ساعت نمی‌توانید به هیچ آینه‌ای نگاه کنید آن وقت متوجه خواهید شد که آینه چه نقش مهمی در زندگی روزمره شما دارد و علاوه بر دیدن خود در دکوراسیون خانه نقش مهمی را بازی می‌کند. به همین دلیل همیشه فضایی را در […]

پاف مکمل مبلمان و کاربرد آن در دکوراسیون خانه

پاف مکمل مبلمان و کاربرد آن در دکوراسیون خانه

دکوراسیون امروزی با گذشته متفاوت شده و عناصری در آن به کار می‌رود که علاوه بر کاربردی بودن، بتوانند زیبایی بصری فضا را هم تامین کنند. «پاف» یکی از آن وسایل است که پایه‌ای نسبتا کوتاه‌تر از سایر صندلی‌ها دارد و به نوعی شبیه چهارپایه است. برخی از آن‌ها هم بدون پایه هستند و تنها […]

دکوراسیون پاییزی، پادشاه فصل ها به نشیمنِ خانه می آید!

دکوراسیون پاییزی، پادشاه فصل ها به نشیمنِ خانه می آید!

پاییز امسال هم نم نم و با آرامش تمام به سراغمان آمد و کم کم رنگ های خیره کننده و جادویی خود را به رخ خواهد کشید؛ رنگ های قرمز، زرد، قهوه ای و نارنجی که در طبیعت دلربایی می کنند و آرامش عجیبی را به وجودمان تزریق می نماید. با اینهمه لذت و زیبایی، […]

مبلمان مناسب برای چیدمان در مقابل تلوزیون

مبلمان مناسب برای چیدمان در مقابل تلوزیون

تلویزیون یکی از وسایل ضروری دکوراسیون داخلی منزل محسوب می شود که ساکنین خانه ممکن است در طول روز ساعاتی را به تماشای آن اختصاص دهند. به همین دلیل بهتر است که در مقابل تلویزیون مبلمان استاندارد و مناسبی قرار داده شود که افراد هنگام تماشای آن احساس راحتی داشته باشند. مبلمان مناسب مقابل تلویزیون […]


دیدگاه خود را بنویسید