دکوراسیون سبک نئوکلاسیک

دکوراسیون سبک نئوکلاسیک

دکوراسیون سبک نئوکلاسیک تلفیقی از آرامش و تجملات سبک کلاسیک با نماد عصر جدید و سلیقه جوان پسندانه و هنر رنگ ها به سبک مدرن است، سکوت و آرامش از ویژگی های سبک کلاسیک است، حال این آرامش با هنر رنگ‌ها به سبک مدرنیته سبک جدیدی بنام سبک نئوکلاسیک را خلق کرده است، نئوکلاسیک سبکی چشم نواز برای کلاسیک دوستان و مدرن پسندان است.

سبک نئو کلاسیک در دکوراسیون، یکی از محبوب‌ترین سبک‌های دکوراسیون داخلی است که هم‌اکنون در بسیاری از منازل و محل‌های تجاری به کار گرفته می‌شود. این سبک با الهام از معماری کلاسیک باستان، تلاش می‌کند تا با ایجاد یک تعادل مناسب بین کلاسیکی و مدرن، فضایی شیک، مجلل و دلنشین را برای آدم‌ها به ارمغان آورد. در این مقاله، به معرفی سبک نئو کلاسیک و راهنمایی برای ایجاد این سبک در فضاهای داخلی می‌پردازیم.

بیشتربخوانید: دکوراسیون خانه های کوچک

دکوراسیون سبک نئوکلاسیک

اصول سبک نئو کلاسیک:
در سبک نئو کلاسیک، اصول معماری کلاسیک باستان به کار گرفته می‌شوند، اما با تغییراتی کوچک به شیوه‌ای مدرن شده‌اند. این سبک از جزئیات فوق‌العاده دقیقی برای ایجاد جذابیت و اعتبار بهره می‌برد. برای مثال، ستون‌ها، پرده‌ها، درب‌ها و تزیینات دیواری با استفاده از جزئیات شیکی مثل مشبک های سفارشی یا پایه های استوانه ای طراحی شده‌اند. در این سبک، از کاشی‌های مرمریت، پارچه‌های کلاسیک و دکوراسیون‌های سرامیکی برای تزئینات استفاده می‌شود.

رنگ‌های سبک نئو کلاسیک:
در سبک نئو کلاسیک، انتخاب رنگ‌ها نیز بسیار مهم است. رنگ‌های محبوب در این سبک عبارتند از: سفید، قهوه‌ای، طوسی، نقره‌ای و طلا. این رنگ‌ها باعث ایجاد فضایی پاک، با کلاس و با اعتماد به نفس می‌شوند.

دکوراسیون سبک نئوکلاسیک

انتخاب مبلمان:
یکی از مهمترین قسمت‌های دکوراسیون در سبک نئو کلاسیک انتخاب مبلمان است. در این سبک از مبلمان‌هایی با طرح‌های زیبا و بزرگ استفاده می‌شود که توجه مخاطب را به خود جلب می‌کنند. علاوه بر این، در انتخاب مبلمان نیز باید به نوع پارچه‌ها، طرح‌ها و رنگ‌ها توجه شود.

معمولاً در سبک نئو کلاسیک از مبلمان‌های چوبی با طرح‌های منحصر به فرد استفاده می‌شود. مبلمان‌هایی با طرح گل‌ها، شکلات، پرندگان و بال‌ها، رنگین‌کمان‌ها و… رایج هستند. در انتخاب پارچه‌ها نیز باید به جزئیاتی مانند چیدمان و رنگ‌های مختلف توجه شود. پارچه‌های ساتن، تافته، برزنتی و مخملی از جمله پارچه‌های پرطرفدار در این سبک می‌باشند.

به علاوه، می‌توانید با استفاده از پوشش‌هایی با طرح‌های قدیمی و یا مینیاتوری، جلوه‌ی خاصی به فضای دکوری شما ببخشید. مثلاً پوشش‌هایی با طرح قدیمی و یا عکس‌های دوران پادشاهی و شاهزادگی از جمله پوشش‌های پرطرفدار در این سبک هستند. با استفاده از این پوشش‌ها، می‌توانید به فضای دکوری خود ظاهری شاخص و تمیز دهید.

همچنین می‌توانید از پارچه‌های خاص و بروز با رنگ‌های سرد و دلنشین استفاده کنید تا فضای دکوراسیونتان را با جلوه‌ی مدرن ترکیب کنید. در این صورت نیز باید به هماهنگی رنگ پارچه‌ها با رنگ دیواریکی از مهمترین اصول در دکوراسیون داخلی سبک نئو کلاسیک است. در این سبک از رنگ‌های غنی و تاریک برای دیوارها استفاده می‌شود. برای مثال، رنگ سرخ و نارنجی تاریک، قهوه‌ای، سبز تیره و بنفش غنی از جمله رنگ‌های مناسب برای دیوارهای این سبک هستند. اما برای جلوگیری از تاریک شدن فضا، باید از رنگ‌های کمرنگتر برای کف، سقف و پارچه‌های مبلمان استفاده کرد.

به عنوان مثال، اگر دیوارها با رنگ قهوه‌ای تاریک رنگ آمیزی شده باشند، می‌توانید از رنگ کرم، بژ، سفید، طوسی و یا رنگ‌های کمرنگ دیگر برای پارچه‌های مبلمان استفاده کنید. در واقع، باید به دنبال رنگ‌هایی باشید که با رنگ دیوار تعامل داشته باشند، اما همزمان بتوانند تعادل و هارمونی در فضا ایجاد کنند.

همچنین، برای داشتن یک دکوراسیون داخلی منسجم و همگون، می‌توانید از الگوها و طرح‌های گوناگون برای پارچه‌های مبلمان استفاده کنید. این طرح‌ها می‌توانند شامل خطوط، گل‌ها، حیوانات و یا دیگر الگوهای زیبا باشند. اما باید توجه داشت که استفاده از طرح‌های بیش از حد پررنگ و پرجزئیات، می‌تواند به جای جلب توجه، به نظر مبهم و گیج کننده بیاید. بهتر است از طرح‌های ساده و کم‌جزئیات استفاده کنید.

بیشتر بخوانید : کاربرد آینه در دکوراسیون خانه برای بزرگ نشان دادن فضا

دکوراسیون سبک نئوکلاسیک

علاوه بر مواردی که گفته شد، چیدمان و دکوراسیون دیگری نیز در سبک نئو کلاسیک وجود دارد که می‌تواند به دکوراسیون منزل شما جذابیت و زیبایی بیشتری ببخشد. این شامل چیدمان کاخ، ستون‌ها، محوطه سازی، در و پنجره ها و تزیینات دیگر می‌شود.

در چیدمان کاخ، از دیوارهای بلند و طرح‌های شیک و شکیل استفاده می‌شود. به جای دکوراسیون با الگوهای گلدار و گیاهی، از مجسمه‌های کلاسیک استفاده می‌شود که در کنار آن‌ها نمایی از سنتی بودن دکوراسیون نیز به وجود می‌آید.

در محوطه سازی نیز از پارکت‌های بلند با الگوهای متنوع و باغچه های بزرگ استفاده می‌شود. ستون‌ها نیز به دلیل استفاده از موادی چون سنگ یا مرمر در ساختمان‌های کلاسیک بسیار پرطرفدار هستند و می‌توانند به طراحی داخلی منزل شما زیبایی و شکوه بیشتری ببخشند.

استفاده از در و پنجره‌های بزرگ و تزیینی با الگوهای فرشته‌ها و شکل‌های هندسی نیز از جمله عناصر مهم در سبک نئو کلاسیک می‌باشد که برای ایجاد یک نمای سنتی و شکوه‌بخش در دکوراسیون داخلی و خارجی منزل استفاده می‌شود.

در کل، دکوراسیون سبک نئو کلاسیک با ترکیبی از عناصر کلاسیک و مدرن، تلاش می‌کند تا شکوه و صلابت معماری کلاسیک را با زیبایی و راحتی مدرن ترکیب کند.

سبک نئوکلاسیک به عنوان یکی از محبوب‌ترین سبک‌های دکوراسیون داخلی، همچنان در زمینه‌های مختلف مانند معماری، دکوراسیون داخلی، و صنایع دستی رواج دارد. این سبک، با رویکردی مدرن و به روز، از عناصر زیبایی و هنری سبک کلاسیک بهره می‌برد و نتیجه‌ی آن یک فضای داخلی با شکوه و زیباست.

در دکوراسیون داخلی به سبک نئوکلاسیک، از مواد طبیعی و لوکسی مانند چوب، سنگ، و آجر استفاده می‌شود. مبلمان نیز از چوب با بافت و طرح‌های دقیق ساخته می‌شود و تزیینات آن با استفاده از نقوش پیچیده، سنگ‌های قیمتی، و طلاکوبی‌های دستی صورت می‌گیرد.

رنگ‌های استفاده شده در دکوراسیون نئوکلاسیک نیز به‌طور کلی محدود به رنگ‌های تیره و گرم می‌شوند. از رنگ‌های قرمز، زرد، سبز تیره، آبی تیره، نقره‌ای، طلایی و سفید استفاده می‌شود. برای بهترین نتیجه در هماهنگی رنگ‌ها، بهتر است از رنگ‌های شفاف و کمی درخشان استفاده کنید.

بیشتر بخوانید : دکوراسیون آپارتمان های کوچک برای زوجهای جوان

دکوراسیون سبک نئوکلاسیک

در دکوراسیون داخلی سبک نئوکلاسیک، از الگوهای پیچیده و تزیینات هنری برای ایجاد حالتی شکوهمند و لوکس استفاده می‌شود. طرح‌های کلاسیکی مانند آبنمای با نقوش پیچیده، نمای دیواری با ستون‌ها و پایه‌های پیچیده، و چراغ‌های آویز ظریف با قلم‌زنی‌های دستی، از جمله تزیینات و اشیاء دکوراتیو مورد استفاده در سبک نئو کلاسیک می‌توانند شامل لوسترها، آینه‌های بزرگ، تخته‌های دیواری با طرح های زیبا، مجسمه‌های ظریف، گلدان‌های بزرگ و ظریف، و ساعت‌های قدیمی باشند. همچنین، می‌توانید از رنگ‌های طبیعی و آرام مانند طوسی، قهوه‌ای، طلایی و نقره‌ای برای دیوارها و اماکن مختلف استفاده کنید. البته استفاده از رنگ های جسورانه مانند قرمز، زرد و بنفش نیز در کنار رنگ‌های آرام می‌تواند جلوه‌ای جذاب و شگفت‌انگیز به دکوراسیون شما ببخشد.

همچنین در نئو کلاسیک، از الگوها و طرح‌های دقیق و باریک برای تزئینات استفاده می‌شود. به عنوان مثال، از ترکیب الگوهایی مانند شکلات، خطوط ساده و طرح‌های گل و برگ می‌توانید برای کف‌ها، دیوارها و مبلمان استفاده کنید. همچنین، استفاده از پارچه‌های کلاسیک با طرح‌های گلی، خطی، چهارخانه و طرح‌هایی با فضای باز نیز در این سبک دکوراسیون بسیار شایع است.

در کل، سبک نئو کلاسیک با استفاده از تزئینات دلنشین و طرح‌های دقیق، یک احساس دلنشین و دوست‌داشتنی را به دکوراسیون شما می‌بخشد.

برچسب‌ها: , ,
منبع:

مطالب مرتبط

ساخت تابلو مدرن با لوازم دور ریختنی

ساخت تابلو مدرن با لوازم دور ریختنی

تابلوها از لوازم ضروری برای پذیرایی و اتاق خواب هستند. اگر در دیوار خانه از تابلوهایی هماهنگ با دکوراسیون استفاده کنید، زیبایی خانه بیشتر می‌شود. بیشتر تابلوهای مدرن گران‌قیمت هستند و خرید آن برای بیشتر افراد امکان‌پذیر نیست، برخی افراد نیز تابلو مدنظر خود را در بازار پیدا نمی‌کنند؛ اگر شما هم جز این دسته از افراد هستید با آموزش ساخت تابلو مدرن با لوازم دور ریختنی همراه ما باشید.

آموزش ساخت گلدان رنگی سبز با گلدان بلور کهنه

آموزش ساخت گلدان رنگی با گلدان بلور قدیمی + ویدیو

گلدان‌های بلور و استوانه‌ای در هر خانه‌ای دیده می‌شوند. روی بیشتر این گلدان‌ها خش افتاده و رنگ و رویشان رفته است. اگر گلدان بلوری دارید که بلااستفاده است و از چشمتان افتاده پیشنهاد می‌کنم با آموزش ساخت گلدان رنگی با ما همراه باشید.

آموزش ساخت گلدان با لوازم دور ریختنی با هزینه کم و ارزان

آموزش ساخت گلدان با لوازم دور ریختنی (هزینه ۱۰۰ هزار تومان)

گلدان‌ها و گل‌های داخل آن طراوت و زیبایی خاصی به دکوراسیون خانه می‌دهد. در این بخش از آموزش‌های خودت بساز، یک گلدان زیبا به رنگ مشکی طلایی آموزش دادیم که فقط با ۱۰۰ هزار تومان (هزینه خرید رنگ و اسپری رنگی) آماده تزئین خانه‌تان است.

بهترین برندهای میز ناهارخوری در ایران

بهترین برندهای میز ناهارخوری در ایران

میز ناهارخوری به جز حس خوب دورهمی و غذا خوردن دور آن، می‌تواند یک دکوراسیون خارق‌العاده و بسیار زیبا باشد. اما در این میان نکات ریزی هست که بخش زیادی از آن را در راهنمای خرید میز ناهارخوری، مورد بررسی قرار دادیم و بخشی که مربوط به انواع مدل‌ها و برندهای میز ناهارخوری است را در این نوشته بیشتر باز خواهیم کرد.


دیدگاه خود را بنویسید