آیا می‌توان از پارکت در آشپزخانه و سرویس بهداشتی استفاده کرد؟

استفاده از اپن آشپزخانه به عنوان میز

شاید شما هم دوست داشته باشید از کفپوش پارکت در آشپزخانه و سرویس بهداشتی منزلتان استفاده کنید. چرا که پارکت کفپوشی تزئینی، جذاب و گرم است. اما سوال اصلی این است؛ آیا پارکت برای آشپزخانه و سرویس بهداشتی مناسب است؟

رطوبت، رفت آمد زیاد، افتادن لوازم تیز مانند چاقو، ریختن چربی و آب؛ آیا این موارد باعث می شود پارکت با گذشت زمان خراب شود؟

اگر شما فکر می کنید پارکت؛ کفپوش مناسبی برای آشپزخانه یا سرویس بهداشتی شما است، بهتر است مقاله زیر را تا انتها بخوانید. لازم به ذکر است تاریخچه کفپوش پارکت به قبل از ابداع و اختراع فرش می رسد؛ در سالیان دور حدود ۵۰۰ سال پیش مردم جهت پوشاندن کف منزل خود از پارکت استفاده می کردند.

خرید پارکت برای آشپزخانه

نوع مناسب پارکت را انتخاب کنید

انواع مختلفی از پارکت وجود دارد. هرکدام دارای ویژگی های مختلف مقاومت و دوام هستند. بنابراین برای اتاقهایی که برای اهداف مختلف استفاده می شوند، توصیه می شود از انواع مناسب آن برای هر اتاق استفاده شود. برای اتاق هایی مانند آشپزخانه یا حمام ، که اغلب با سطح رطوبت بالا مشخص می شوند، دو نوع اصلی معمولاً توصیه می شود: ساج و ونگه. ساج گرمسیری با کیفیت بالا، مقاوم، نفوذ ناپذیر ، قوی و شیک است ، با رنگی از زرد روشن تا برنز متفاوت است. اعتقاد بر این است که این نوع پارکت مقاوم ترین در برابر عوامل جوی، رطوبت، نمک و ضربات است. به همین دلیل برای کفپوش بیرونی یا اتاقهای “حساس” نیز توصیه می شود. نوع دیگری از چوب که مقاومت بسیار خوبی دارد ، ونگه است. پارکت ونگه تیره تر از چوب ساج است و دوام و مقاومت بسیار خوبی در برابر محیط های تهاجمی دارد، به همین دلیل برای استفاده در آشپزخانه مناسب است.

ساکنین شمال کشورمان ایران جهت خرید پارکت بهتر است از نوع ساج و ونگه تهیه کنند. زیرا رطوبت در آن مناطق بسیار زیاد است. این نوع پارکت ها در برابر رطوبت بسیار مقاوم هستند.

آیا می‌توان از پارکت در آشپزخانه و سرویس بهداشتی استفاده کرد؟

از مهمترین مناطق با کاشی محافظت کنید

یکی از ترفندهایی که می توانید برای بهینه سازی مقاومت پارکت در آشپزخانه استفاده کنید ترکیب آن با کاشی یا به طور خاص با ظروف سنگی چینی در مهمترین مناطق است.

کدام قسمت از کف بیشتر در معرض فرسودگی قرار دارد؟

نزدیکترین محل سینک ظرفشویی و اجاق گاز در آشپزخانه و حمام در سرویس بهداشتی بیشتر در معرض فرسودگی قرار دارند. در واقع بسیاری از معماران ترکیب این دو ماده را پیشنهاد می دهند تا سطح نزدیک اجاق گاز با کاشی و بقیه اتاق با پارکت پوشانده شود. این ترکیب علاوه بر اینکه کاربردی است؛ می تواند یک تعامل زیبا از اشکال و رنگ ها ایجاد کند که مطابق با سبک کلی آشپزخانه ترکیب شده است.

چگونه می توان دو ماده متفاوت را با موفقیت در یک اتاق کنار هم قرار داد؟

در اصل دو گزینه وجود دارد. اولین مورد شامل هم ترازی پارکت و کاشی ها ، یکی پس از دیگری است ، به طوری که بین این دو منطقه تمایز واضحی وجود دارد. این راه حل می تواند بلافاصله اجرا شود ، حتی اگر آشپزخانه دارای یک منطقه پخت و پز و ناهار خوری باشد که توسط دیوارهای کوتاه، فرورفتگی ها یا عناصر تزئینی جدا شده باشد.

ایده دوم ایجاد الگوهای شستشو با کاشی های داخل چوب است که می تواند عبور از یک ماده به ماده دیگر را بسیار نرم و دلپذیر کند.

با استفاده از شاخه های چوبی یا مواد کاشی می توانید در هر دو راه حل پیوند ایجاد کنید. شاخه های تزئینی ، در رنگ ها و طرح هایی که امکان عبور تدریجی از پارکت به کاشی و بالعکس را دارند.

مقاله‌های پیشنهادی دکوراسیون داخلی:

کاملترین راهنمای چیدمان آشپزخانه

شش ترفند کم هزینه برای تغییر حال و هوای خانه

راهنمای انتخاب کف پوش مناسب برای راه پله

روانشناسی رنگ‌ها در طراحی داخلی

لطفا به این نوشته پنج ستاره بدهید این کار زمان زیادی نمی‌برد اما ما را بسیار خوشحال می‌کند
برچسب‌ها: ,
منبع:

مطالب مرتبط

دکوراسیون اتاق هایی با سقف های بلند

از مقیاس، ساختار و شکل ها برای ایجاد فضایی صمیمی زیر سقفی بلند استفاده کنید. اول از همه، باید بدانید که شما خوش شانس هستید. خیلی ها هستند که دوست دارند تنها مشکلشان سقف بلند خانه باشد! درست است که سقف های بلند در بناهای تاریخی، مساجد و … به انسان حس شگفتی و احترام […]

۱۶ مدل‌ ترند کابینت آشپزخانه در سال ۲۰۲۲

۱۶ مدل‌ ترند کابینت آشپزخانه در سال ۲۰۲۲

وقتی صحبت از جدیدترین مدل کابینت آشپزخانه و ترندهای آن می‌شود، بین انواع طرح‌های متنوع آن غرق می‌شویم. آن‌قدر ایده برای این قسمت از خانه وجود دارد که می‌توانیم مقاله‌ای با صدها نمونه طرح برای شما آماده کنیم. اما قرار است این مقاله چیزی فراتر از تنها نمایش چند نمونه طرح و ایده ساده باشد. […]

آینه را در کجای خانه نصب کنیم؟

آینه را در کجای خانه نصب کنیم؟

اگر روزی آینه را از شما بگیرند و بگویند که در طی ۲۴ ساعت نمی‌توانید به هیچ آینه‌ای نگاه کنید آن وقت متوجه خواهید شد که آینه چه نقش مهمی در زندگی روزمره شما دارد و علاوه بر دیدن خود در دکوراسیون خانه نقش مهمی را بازی می‌کند. به همین دلیل همیشه فضایی را در […]

راهنمای چیدمان اصولی آشپزخانه؛ ایده‌ها و ترفندها

راهنمای چیدمان اصولی آشپزخانه؛ ایده‌ها و ترفندها

مدت‌هاست که آشپزخانه دیگر فقط جایی برای پخت‌وپز در خانه نیست. آشپزخانه‌های امروزی فضای مشترکی برای استراحت و دورهم‌بودن تمام اعضای خانواده‌اند؛ بنابراین توجه به زیبایی، استفاده بهینه از فضای موجود و درنظرگرفتن کاربری آشپزخانه هنگام چیدمان و دکوراسیون آن اهمیت زیادی دارد. یک آشپزخانه دنج، زیبا و گرم اعضای خانه را به کنارهم‌بودن دعوت […]

لوازم خانگی خارجی-جدیدترین مدل میز تلویزیون-میز کامپیوتر کم جا

چرا برخی از لوازم‌خانگی خارجی ارزان‌‌‌تر از داخلی‌‌‌هاست؟

دبیرکل انجمن صنایع لوازم خانگی ایران گفت: علت اینکه برخی کالاهای قاچاق ارزان‌تر از کالاهای تولید داخل شده این است که مسوولیتی پای آن نیست؛ برای مثال مدتی که ارز دولتی به برخی کالاها اختصاص پیدا می‌کرد، کالاهای اساسی قاچاق و ارزان فروشی می‌شد و بعد به جای آن برخی کالاهای قاچاق به کشور وارد […]


دیدگاه خود را بنویسید