ویژگی های میز و صندلی استاندارد

میز و صندلی استاندارد-ویژگی‌های میز استاندارد

در این مقاله ویژگی های میز و صندلی استاندارد را بررسی کرده و روش انتخاب آن را به شما آموزش می‌دهیم. همچنین به سوال‌های زیر پاسخ می‌دهیم:

میز و صندلی استاندارد اداری چه ویژگی‌هایی دارد؟ برای دانش آموزان چه نوع میز و صندلی ای مناسب است است؟ چه نوع میز و صندلی برای مطالعه مناسب است؟ از چه میز و صندلی برای کار استفاده کنیم؟ واقعا میز و صندلی با ارگونومی بالا چگونه باید باشد؟

افراد مختلف جثه‌های متفاوتی دارند. قدهای متفاوت، اندازه دست‌های متفاوت و …. به همین دلیل وقتی می‌خواهیم کارهای روزمره انجام دهیم باید از میز و صندلی مناسب اندام خود، استفاده کنیم. بنابراین باید تناسب بین جثه فرد و میز و صندلی برقرار شود. نداشتن تناسب به مانند پوشیدن لباس و کفشی است که اندازه خودتان نیست.

تصویر و درجه‌های مناسب برای میز و صندلی استاندارد برای کارمندان و دانش آموزان
صندلی استاندارد و قابل انعطاف

صندلی استاندارد

در این قسمت اول صندلی استاندارد را بررسی می کنیم. در نظر داشته باشید وقتی فرد روی صندلی می‌نشیند باید بتواند پاهایش را راحت کف زمین قرار دهد. صندلی‌هایی که بلند هستند و فرد مجبور است روی صندلی پاهایش را آویزان نگه دارد، خوب نیستند. چون باعث می‌شود پاها بعد از مدتی خسته شوند. همچنین صندلی‌هایی که ارتفاع کوتاهی دارند و جثه فرد نیز بزرگ است، پاها بر روی شکم جمع شده و فشار اضافی بر شکم وارد می شود.

صندلی استاندارد و قابل تنظیم

بهتره که پشت صندلی کمی خمیده باشد؛ یعنی ۱۰ درجه به سمت عقب خمیده باشد. این خمیدگی باعث می‌شود که تعادل بهتری داشته باشیم. علاوه بر این بتوانیم به راحتی بر پشتی صندلی تکیه دهیم.

این موارد خیلی خیلی ساده در مورد ویژگی‌های صندلی استاندارد است.

میز استاندارد چگونه است؟

میزی که برای صندلی انتخاب می کنیم، باید متناسب با صندلی مان باشد نه خیلی بلند و نه خیلی کوتاه. اگر تناسبی بین بدن ایجاد نشود، طبیعتاً برای انجام کارهایی که روی میز قرار است انجام دهیم، باید انرژی بیشتری بگذاریم.

عکس از میز استاندارد و قابل تنظیم ارتفاع‌های مختلف- در تصویر سه سایز مختلف نمایش داده شده است.
میز استاندارد با ارتفاع قابل تنظیم

ارتفاعی که در انتخاب میز مطرح است اینکه وقتی فرد بر روی صندلی می نشیند بتواند به راحتی دست هایش را بر روی میز در حالی که آرنج هایش خمیده است؛ قرار دهد. همچنین باید دسترسی به تمامی قسمت های میز امکان پذیر باشد. بدین صورت که اگر بخواهد وسیله ای را زیاد استفاده کند، آن وسیله باید در دسترس و نزدیک باشد.

وقتی فرد روی صندلی ثابت قرار می گیرد با صندلی هایی که چرخ دار هستند و می توانند به سمت طرفین چرخش داشته باشند کارکرد متفاوتی خواهند داشت. همچنین صندلی هایی که جک دار هستند و امکان تنظیم ارتفاع دارند، مشکل ارتفاع را حل کرده اند.

توصیه کلی برای انتخاب میز و صندلی استاندارد

میز صندلی که فرد انتخاب می‌کند باید مناسب باشد. به این صورت که وقتی روی صندلی می‌نشیند و پشت میز کار یا مطالعه قرار می‌گیرد حالت راحتی و سادگی کار برایش فراهم باشد. بتواند به همه چیز دسترسی داشته و کمتر خسته شود. در آن صورت میز و صندلی برای فرد مناسب است.

منبع: دکتر حلی‌ساز متخصص طب فیزیکی و توانبخشی

برچسب‌ها:
منبع:

مطالب مرتبط

طراحی کابینت با توجه به ابعاد آشپزخانه

آشپزخانه قلب یک خانه است و باید به نکات زیادی در طراحی آن توجه شود.کابینت آشپزخانه‌ها از مهم‌ترین لوازم موجود در آن‌ها هستند. زیرا به لوازم شما نظم می‌دهند و موجب یک‌دست شدن و زیبا شدن آشپزخانه می‌شوند. در نتیجه باید به طراحی کابینت آشپزخانه توجه زیادی شود.

اندازه مناسب میز تلویزیون-ابعاد استاندارد میز تلویزیون-اندازه میز زیر تلویزیون

ابعاد استاندارد میز تلویزیون که معمولا رعایت نمی‌شود

آیا می‌دانستید که ایرانی‌ها در روز تقریبا ۵ ساعت تلویزیون تماشا می‌کنند؟ وآیا باورتان می‌شود که یک آمریکایی هم روزانه حدودا پنج ساعت تلویزیون تماشا می‌کند؟ به نظر شما این آمار بیانگر چه چیزی می‌تواند باشد؟ اگر از منظر دکوراسیون منزل به این واقعیت فکر کنیم بدان معناست که طراحی محل و میز تلویزیون در اتاق نشیمن موضوع مهمی‌ است. به هر حال شما ساعاتی از روز را به تماشای تلویزیون اختصاص می‌دهید. پس نمای آن باید به حد کافی دلنشین باشد تا به معنای واقعی از اوقات فراغت خود لذت ببرید. بنابراین ما تصمیم گرفته ایم این مقاله را به بررسی اندازه مناسب میز تلویزیون اختصاص دهیم.

ابعاد استاندارد میز کامپیوتر-سایز استانددارد میز کامپیوتر-اندازه استاندارد میز کامپیوتر

ابعاد استاندارد میز کامپیوتر

مهمترین مسئله در انتخاب یک میز کامپیوتر مانند هر مبلمان و دکوراسیون دیگر، ابعاد میز کامپیوتر و محل نصب یا جای گذاری میز کامپیوتر است. ولی بهتر است در ساخت میزهای کامپیوتر با بهره گرفتن از ارگونومی انسانی از ابعاد استاندارد میز کامپیوتر استفاده کرد.


دیدگاه خود را بنویسید