رنگ سرمه ای در دکوراسیون

استفاده از رنگ سرمه ای در دکوراسیون خانه

سُرمه‌ای یکی از رنگ‌های سردی محسوب می‌شود که افراد آن را از طیف‌های رنگ آبی و نوعی رنگ با کلاس و خاص می‌دانند که می‌توانند در دکوراسیون منزل، محل کار و یا حتی در ترکیب رنگ لباس خود قرار دهند، اما این رنگ شیک را چطور می‌توان در دکوراسیون به کار برد؟

سرمه‌ای؛ رنگی بسیار سرد

سُرمه‌ای یکی از رنگ‌های طیف آبی محسوب می‌شود که همگان آن را رنگی بسیار سرد می‌دانند و افراد با پوشندگان این رنگ احساس صمیمیت و اعتماد می‌کنند.

این رنگ مناسب برای معلمان و مهمانداران هواپیما و نیروهای پلیس است.

استفاده از رنگ‌های مثل رنگ سرمه‌ای و مشکی باعث احساس اقتدار می‌شود که در نتیجه اعتماد بنفس را ایجاد می‌کند.

سرمه‌ای رنگی شیک و با اصالت است که استفاده از آن در فضا می‌تواند نشان دهنده قدرت و ثبات در آن فضا باشد، فضایی که با این رنگ دکور شده است، حس اطمینان را به بیننده می‌دهد

بیشتر بخوانید: روانشناسی رنگ‌ها در دکوراسیون داخلی

این رنگ چشم را به سوی خود خیره می‌کند، این رنگ، رنگ خلاقیت است و اطمینان خاطر درونی را افزایش می‌دهد، افرادی که این رنگ را دوست دارند افرادی باهوش، مستقل و مسئولیت پذیر هستند، از دیگر ویژگی‌های افرادی که به این رنگ در دکوراسیون علاقه دارند، می‌توان به بشر دوستی، وضوح در احساسات، صداقت و درستکاری اشاره کرد.

جالب است بدانید: استفاده درازمدت از رنگ‌های سیاه، خاکستری، قهوه‌ای و سرمه‌ای که بیش‌تر کهنسالان از آن استفاده می‌کنند بسیار نامناسب است؛ چراکه این رنگ‌ها با گذشت زمان، کسالت‌های روحی و روانی با خود به همراه داشته و یا تقویت خواهد کرد.

رنگ‌های سرد و کدر، فشار خون را پایین آورده و نشاط را از دیدگان دور می‌کند. استفاده از رنگ‌های شفاف و گرم به‌خصوص برای جوانان نشاط‌آور بوده و جنبش، حرکت و گرمی بیش‌تری در پی خواهد داشت.

رنگ سُرمه‌ای در دکوراسیون

رنگ آبی یا سرمه ای در مقابل شور و هیجانی که از رنگ قرمز فوران می‌کند، آرام و شکیبا جلوه می‌کند، این رنگ در دسته رنگ‌های سرد است و استفاده زیاد از آن در دکوراسیون خانه به صورت خام و بدون ترکیب با رنگ‌های دیگر، محیط را حوصله سر بر می‌کند.

بسیاری می‌گویند که این رنگ رنگی مردانه است، در حالی که این موضوع اصلا صحیح نیست؛ هیچ رنگی به دلیل آن که دارای ماهیتی سرد است نمی‌تواند متعلق به یک جنسیت خاص و یا مردانه باشد.

بیشتر بخوانید: نقش رنگ در دکوراسیون داخلی

سرمه‌ای اگر همراه با رنگ‌هایی همچون سفید، طلایی، سبز، زرد و دیگر رنگ‌های روشن استفاده شود، می‌تواند ترکیبی بسیار چشمگیر را در خانه شما به وجود بیاورد. حال این سوال پیش می‌آید که رنگ سرمه‌ای با چنین تاثیرگذاری روانشناختی را در چه مکان‌هایی می‌توان استفاده کرد.

استفاده از رنگ سُرمه‌ای در کف

اساسا کف خانه در دکوراسیون از اهمیت زیادی برخوردار است و استفاده از رنگ سرمه‌ای برای این قسمت می‌تواند حس‌های روانشناسی مبتنی بر رنگ سُرمه‌ای همچون اصالت را در فرد بیننده ایجاد کند؛ بنابراین استفاده از این رنگ در فرش‌های ایرانی می‌تواند زیبا و چشم نواز باشد.

ترکیب رنگی این فرش‌ها که نشانگر ذوق و هنر ایرانی است، نمونه کاملی از کارآیی رنگ سرمه‌ای در کنار رنگ‌های دیگر است.

صندلی اتاق خواب-صندلی اتاق خواب کلاسیک-صندلی تک نفره برای اتاق خواب-صندلی دو نفره اتاق خواب-صندلی تکی برای اتاق خواب-صندلی فانتزی اتاق خواب-رنگ سرمه ای در دکوراسیون داخلی
زیباترین مدل صندلی تک‌نفره مناسب برای اتاق‌خواب به رنگ آبی با طراحی مدرن و جذاب

استفاده از رنگ سُرمه‌ای در دیوار

سرمه‌ای را اگر می‌خواهید به عنوان رنگ اصلی دیوار‌های خانه خود انتخاب کنید، باید بسیار محتاطانه این کار را انجام دهید، زیرا مقدار پوشش بصری این رنگ بالاست و ممکن است بر روی رنگ‌های دیگر موجود در محیط قالب شود و توازن فضا را برهم زند. برای استفاده از سرمه‌ای برای رنگ پوشاننده دیوار توصیه می‌شود از آن به عنوان رنگ یک یا دو دیوار کوچک و یا یک فضای خاص مثل نشیمن استفاده کرد، همچنین بهتر است از این رنگ در محیط‌هایی که نورگیر مناسبی دارند استفاده کنید، زیرا تیرگی این رنگ می‌تواند نور محیط را کم کند.

در مورد استفاده از سرمه‌ای برای وسایل خانه دست شما کمی بازتر است. در این شرایط اگر دیوار خانه تان سُرمه‌ای هم باشد، باز می‌توانید از مبلمان سرمه‌ای استفاده کنید، اما باید از یک رنگ روشن و خنثی کننده همچون سفید برای کادر بندی و ایجاد توازن نیز بهره ببرید.

بیشتر بخوانید: انتخاب رنگ مناسب کاشی سرویس بهداشت

صندلی گهواره ای مدرن-صندلی راک مدل عقابی-صندلی راکر-صندلی راکی-صندلی راکینگ-صندلی چوبی راکی-صندلی گهواره ای به انگلیسی-صندلی راکر چوبی-صندلی ننویی مدرن-مدل صندلی راک مبلی-پد صندلی راک-تولیدی صندلی راک-صندلی راک چوب گردو-بالشتک برای صندلی راک-صندلی راک چوب راش
شیک‌ترین مدل صندلی راک با طراحی شیک و جذاب چوبی به رنگ قهوه‌ای‌روشن در دکوراسیون سرمه

ترکیب‌های مختلف رنگ سرمه‌ای

سفید بهترین ترکیب با سرمه‌ای است، از رنگ سفید می‌توانید در پایه‌های مبل، پوشش کف، اکسسوری‌هایی همچون گلدان، قاب عکس، تابلو، پرده و وسایل دیگر استفاده کرد.

ترکیب سفید در کنار رنگ سرمه‌ای فضا را از حالت رسمی و جدی خارج می‌کند و لطافت به آن می‌بخشد، لذا از این ترکیب می‌توانید در بسیاری از سبک‌ها نیز استفاده کنید.

اگر می‌خواهید از ترکیب رنگ سرمه‌ای در فضایی با سبک کلاسیک استفاده کنید، ما به شما استفاده از رنگ طلایی را پیشنهاد می‌کنیم، طلایی عظمت و بزرگی خاصی به سرمه‌ای می‌بخشد، این ترکیب را در سبک‌های ویکتوریایی و فرانسوی می‌توانید مشاهده کنید.

طلایی درصد زیادی از تمرکز بصری رنگ سرمه‌ای را می‌گیرد و باعث می‌شود فضا چشمگیرتر به نظر برسد، همچنین تاثیر زیادی در شیک و لوکس‌تر دیده شدن فضا می‌گذارد.

از سرمه‌ای در کنار بسیاری دیگر از رنگ‌ها همچون سبز روشن، قهوه‌ای کم رنگ یا پر رنگ، نارنجی و دیگر رنگ‌هایی با تنالیته روشن و گرم می‌توان استفاده کرد.

به طور کلی از رنگ سُرمه‌ای می‌توان در هر فضا و در هر وسیله‌ای در خانه استفاده کرد، تنها باید به یک نکته توجه کرد که این رنگ اگر به درستی استفاده نشود، می‌تواند تاثیرات روانی و روحی بدی بر روی افراد بگذارد و به صورت برعکس اگر با ترکیب‌های مناسب و به جا استفاده شود، می‌تواند بسیار دلنشین و آرام بخش باشد.

منبع: باشگاه خبرنگاران جون

برچسب‌ها: , ,
منبع:

مطالب مرتبط

آموزش ساخت گلدان با لوازم دور ریختنی با هزینه کم و ارزان

آموزش ساخت گلدان با لوازم دور ریختنی (هزینه ۱۰۰ هزار تومان)

گلدان‌ها و گل‌های داخل آن طراوت و زیبایی خاصی به دکوراسیون خانه می‌دهد. در این بخش از آموزش‌های خودت بساز، یک گلدان زیبا به رنگ مشکی طلایی آموزش دادیم که فقط با ۱۰۰ هزار تومان (هزینه خرید رنگ و اسپری رنگی) آماده تزئین خانه‌تان است.

بهترین برندهای میز ناهارخوری در ایران

بهترین برندهای میز ناهارخوری در ایران

میز ناهارخوری به جز حس خوب دورهمی و غذا خوردن دور آن، می‌تواند یک دکوراسیون خارق‌العاده و بسیار زیبا باشد. اما در این میان نکات ریزی هست که بخش زیادی از آن را در راهنمای خرید میز ناهارخوری، مورد بررسی قرار دادیم و بخشی که مربوط به انواع مدل‌ها و برندهای میز ناهارخوری است را در این نوشته بیشتر باز خواهیم کرد.


دیدگاه خود را بنویسید