ایده‌های موثر و کاربردی برای طراحی دکوراسیون آشپزخانه کوچک

ایده‌های موثر و کاربردی برای طراحی دکوراسیون آشپزخانه کوچک

خانه‌های آپارتمانی کوچک و کمبود جا یکی از مشکلات اصلی زندگی در عصر مدرن است و مشکلی که بیشتر از همه به چشم می‌آید طراحی دکوراسیون آشپزخانه کوچک است. این‌طور هم که پیداست معمارها هنگام طراحی خانه‌های کوچک، دیواری کوتاه‌تر از آشپزخانه پیدا نمی‌کنند و تا می‌توانند از طول و عرضش کم و به سایر قسمت‌های خانه اضافه می‌کنند!

ایده‌های موثر و کاربردی برای طراحی دکوراسیون آشپزخانه کوچک

اگر شما هم برای طراحی دکوراسیون آشپزخانه کوچک‌تان به دنبال ایده‌ی مناسبی می‌گردید، پس این مقاله حتماً به کارتان خواهد آمد! چون قرار است در ادامه از ایده‌های ساده‌ای بگوییم که حتی در یک آشپزخانه خیلی کوچک هم قابل‌اجراست. ایده‌هایی که هم به بزرگ‌تر نشان دادن فضای آشپزخانه‌تان کمک می‌کند و هم باعث می‌شود از فضاهای مختلف آشپزخانه به شکل بهینه‌تری استفاده کنید. پس تا پایان همراه ما باشید.

بیشتر بخوانید: کابینت ترند

در یک آشپزخانه کوچک به چه وسایلی احتیاج ندارید؟

خوب است پیش از مطرح کردن ایده های طراحی دکوراسیون آشپزخانه کوچک ، کمی از نبایدها بگوییم! نبایدهایی که به اجرای بهتر ایده‌ها بسیار کمک می‌کنند؛ این نکات مهم عبارت‌اند از:

  • در یک آشپزخانه خیلی کوچک اول از همه باید وسایل بزرگ را از لیستتان را حذف کنید. اجاق گاز بزرگ، میز ناهارخوری چندنفره، وسایل دکوری غیرضروری و یا هر وسیله‌ی جاگیری که نه تنها در استفاده از فضا به شما کمکی نمی‌کند بلکه باعث کوچک‌تر شدن آشپزخانه‌تان می‌شود.
  • وسایل بزرگ را با وسایل کوچک اما کاربردی جایگزین کنید. برای مثال به‌جای یک اجاق گاز ۶ شعله می‌توانید از اجاق گاز رومیزی صفحه‌ای استفاده کنید و با نصب یک فر توکار بدون اشغال فضای زیادی، فر هم داشته باشید. به‌علاوه میزهای ناهارخوری‌ تاشو هم خیلی خوب مشکل کمبود جا را حل می‌کند.
  • راه ورود نور را مسدود نکنید. وجود یک پنجره یا نورگیر برای یک آشپزخانه خیلی کوچک ، امتیاز بزرگی به‌حساب می‌آید! پس این امتیاز را با نصب پرده‌های ضخیم از دست ندهید! به جای آن بهتر است از پرده‌های توری استفاده کنید تا با ورود نور طبیعی به داخل آشپزخانه، هم فضای روشن‌تری داشته باشید و هم آشپزخانه‌تان بزرگ‌تر جلوه کند.
طراحی دکوراسیون آشپزخانه کوچک ایرانی
در آشپزخانه‌های کوچک از نور طبیعی استفاده کنید

بیشتر ببینید: روکش صندلی ناهار خوری اماده

ترفندها و ایده‌های طراحی دکوراسیون داخلی آشپزخانه کوچک

این قسمت مقاله شامل ایده‌های ساده و خلاقانه‌ای است که آشپزخانه‌ی کوچک شما را دلباز نشان می‌دهد. البته لازم نیست تمام این ایده‌ها را به اجرا درآورید، فقط کافی است یک یا چند ایده را که به سلیقه‌تان نزدیک‌تر است و برایتان جذابیت بیشتری دارد انتخاب و عملی کنید.

استفاده از آینه و سنگ در طراحی دکوراسیون داخلی آشپزخانه کوچک

در یک آشپزخانه خیلی کوچک استفاده از آینه و شیشه فضا را بسیار روشن‌تر و بزرگ‌تر نشان می‌دهد. شما با نصب یک آینه و استفاده از دکورهای شیشه‌ای می‌توانید تا حد زیادی آشپزخانه‌تان را دلبازتر ‌کنید.

از طرف دیگر استفاده از در ورودی شیشه‌ا،ی آشپزخانه‌تان را به یک محیط منحصربه‌فرد تبدیل می‌کند.

در کنار این‌ها کابینت‌های دارای صفحه‌ی سنگی و استفاده از در شیشه‌ای برای کابینت‌ها جذابیت آشپزخانه‌تان را دوچندان می‌کند. استفاده از کاشی‌های براق در کنار آینه هم درخشش زیبایی به فضای آشپزخانه‌تان می‌دهد.

کفپوش در طراحی دکوراسیون داخلی آشپزخانه های کوچک

ایده‌های موثر و کاربردی برای طراحی دکوراسیون آشپزخانه کوچک

شاید ندانید اما یک کف‌پوش مناسب می‌تواند آشپزخانه‌تان را از یک محدوده‌ی تنگ و تار به یک محیط دلباز و دلچسب تغییر دهد. کف‌پوش‌ آشپزخانه از هر جنسی که باشد از لینولئوم و پارکت گرفته تا سرامیک و مرمر، بهتر است که رنگ روشن داشته باشد.

استفاده از رنگ‌های روشن در دکوراسیون آشپزخانه های کوچک فضا را بزرگ‌تر از حد واقعی نشان می‌دهد و برعکس، رنگ‌های تیره و طرح‌های شلوغ باعث می‌شود آشپزخانه‌تان را کوچک‌تر به‌نظر برسد. به‌علاوه کف‌پوش‌های چوبی هم به دلیل تاریک کردن محیط، برای آشپزخانه‌های کوچک چندان مناسب نیستند.

تاثیر نورپردازی در طراحی دکوراسیون آشپزخانه کوچک

نورپردازی در طراحی دکوراسیون آشپزخانه کوچک ایرانی اهمیت زیادی دارد. اگر آشپزخانه کوچک تان پنجره ندارد، پس با یک نورپردازی مناسب می‌توانید از شر تاریکی و گرفتگی نجاتش بدهید! چون همان‌طور که بارها اشاره کرده‌ایم نور و روشنایی به بزرگتر نشان دادن محیط بسیار کمک می‌کند.

برای انجام بهتر نورپردازی می‌توانید از این ایده‌ها استفاده کنید:

  • چند لوستر کوچک با لامپ فلوئورسنت بالای پیشخوان یا اپن نصب کنید.
  • با نصب لامپ رشته‌ای زیر کابینت دیواری، سطح کابینت‌ها را روشن‌تر و خوش‌جلوه‌تر کنید.
  • استفاده از یک نورپردازی ملایم کف آشپزخانه هم می‌تواند فضای زیباتری را شکل دهد. چند چراغ ستاره‌ایِ مخصوصِ کف و یا نصب لامپ رشته‌ای در قسمت پاخورِ کابینت‌‌، برای زیباتر و بزرگ‌تر شدن آشپرخانه‌تان کافی است.

تاثیر استفاده از رنگ‌های روشن در دکوراسیون آشپزخانه های کوچک

طراحی دکوراسیون آشپزخانه کوچک

در طراحی و دکوراسیون آشپزخانه کوچک رنگ‌های روشن، رنگ سفید معمولاً اولین انتخاب و شاید هم بهترین انتخاب باشد. دیوار و کابینت‌های سفید با بازتاب نور آشپزخانه را روشن‌تر می‌کند و حس سادگی و مدرن بودن به محیط می‌دهد.

اگر دلتان می‌خواهد علاوه‌بر رنگ سفید، کمی هم از رنگ‌های متنوع‌تری استفاده کنید، بسته به سلیقه‌تان می‌توانید به سراغ رنگ‌های خنثی مثل خاکستری یا کِرِم بروید.

مهم‌ترین مزیت استفاده از رنگ‌های خنثی این است که چشم را خسته نمی‌کنند و در صورت تمایل با یک نورپردازی مناسب می‌توانید رنگشان را به حد تعادلی که مدنظر دارید برسانید.

رنگ‌های روشن جذابی مثل فیروزه‌ای، آبی روشن، زرد، سبز روشن و نارنجی یا استفاده از دو رنگ مکمل مثل آبی و نارنجی یا دو رنگ ملایم مثل کرم و فیروزه‌ای در کنار لوازم استیل، هم فضای آشپزخانه را بزرگ‌تر می‌کند و هم جذابیتی مدرن به آن می‌دهد.

البته فراموش نکنید که در طراحی دکوراسیون آشپزخانه کوچک هر چه از رنگ‌های روشن مایل به سفید بیشتر استفاده کنید، در بزرگ‌تر نشان دادن آشپزخانه‌تان موفق‌تر عمل کرده‌اید.

بیتشر ببینید: کاغذ دیواری جدید برای پذیرایی

طرح اپن آشپزخانه کوچک بهتر است چطور باشد؟

در صورتی که آشپزخانه‌تان کاملاً باز است می‌توانید از یک کابینت جزیره جمع‌وجور به‌عنوان حایلی میان فضای آشپزخانه و سایر قسمت‌ها استفاده کنید.

همچنین یک اپن ال مانند، هم می‌تواند میز ناهارخوری‌تان باشد و هم اپن آشپزخانه کوچک تان.

همچنین اپن‌های تاشو یکی از مناسب‌ترین انتخاب‌ها برای یک آشپزخانه خیلی کوچک است.

چگونه بهترین چیدمان آشپزخانه کوچک ایرانی را داشته باشیم؟

از آنجا که کابینت و قفسه‌ها مهم‌ترین نقش را در چیدمان وسایل آشپزخانه دارند، بنابراین برای اینکه وسعت آشپزخانه‌تان بیشتر نشان داده شود، بهتر است به‌جای کابینت دیواری، بیشتر از قفسه‌های باز یا کابینت‌های با درهای شیشه‌ای استفاده کنید.

قفسه‌های باز جای مناسبی برای چیدن لیوان‌ها، ظرف‌های ادویه، گلدان و وسایل دکوری کوچک است. به‌علاوه می‌توانید با استفاده از گلیم، قابلمه‌های مسی یا ظروف میناکاری حس ایرانی آشپزخانه‌تان را تقویت کنید.

بیتشر ببینید: طراحی کابینت مدرن برای آشپزخانه کوچک

چیدمان آشپزخانه بدون کابینت را چطور انجام دهیم؟

شاید در نگاه اول چیدمان آشپزخانه بدون کابینت کار مشکلی به‌نظر بیاید اما باید بدانید وسایل بسیاری وجود دارد که می‌تواند مشکل بی‌کابینتی‌تان را رفع کند. یکی از این وسایل کاربردی، میزهای چرخدار آشپزخانه است که معمولاً در فروشگاه با نام میز بار چرخ‌دار به فروش می‌رسند. از این میزها، هم می‌توانید به‌عنوان میز کار استفاده کنید و هم کلی خرده‌ریز در طبقات مختلفش جای دهید؛ مهم‌تر اینکه به‌راحتی قابل جابجایی هستند.

میزهای ثابت چند طبقه هم همین مزایا را دارد با این تفاوت که باید جای ثابتی را برایشان در نظر بگیرید، حتی می‌توانید از آن به‌عنوان اپن آشپزخانه کوچک تان استفاده کنید.

بیشتر بخوانید: چیدمان مبل و میز ناهار خوری در پذیرایی مربع

حرف آخر

همان‌طور که می‌بینید برای طراحی دکوراسیون آشپزخانه کوچک ایده‌های بسیاری وجود دارد! اما اینکه شما کدام ایده را به کار ببرید، کاملاً به سلیقه و هدفتان بستگی دارد. البته فراموش نکنید در کنار سلیقه باید به اصول طراحی هم توجه داشته باشید.

برای مثال اگر دلتان می‌خواهد در کنار رنگ‌های روشن خنثی از رنگ‌های هیجان‌آوری مثل قرمز و نارنجی استفاده کنید، بهتر است پیش از آن رنگ‌های مکمل را بشناسید و درباره‌ی هارمونی رنگ‌ها کمی مطالعه کنید.

برای انتخاب و نصب کفپوش، کابینت، قفسه، میز و یا هر وسیله‌ی دیگر، از قبل ابعاد و زوایای مختلف فضای در دسترس‌تان را بررسی کنید تا ایده‌ی نهایی‌تان متناسب با شکل و موقعیت آشپزخانه‌تان باشد.

توجه به این نکات کوچک به اجرای درست و اصولی ایده‌ها کمک می‌کند. ایده‌هایی که در نهایت یک حس خوب و لذت‌بخش را در هنگام آشپزی برایتان به ارمغان می‌آورد!

برچسب‌ها: ,
منبع:

مطالب مرتبط

کابینت آشپزخانه کوچک

بهترین رنگ کابینت آشپزخانه کوچک

امروزه با توجه به اندازه‌ی خانه‌ها آشپزخانه‌ها نیز کوچک شده‌اند و هرکسی می‌خواهد آشپزخانه‌ی خود را بزرگ‌تر از متراژ واقعی نشان دهد. در این مقاله ۷ رنگ کابینت که آشپزخانه‌ی شما را بزرگتر نشان می‌دهد را معرفی کرده‌ایم.

۱۰ آشپزخانه زیبا با رنگ‌هایی زیبا

۱۰ آشپزخانه زیبا با رنگ‌هایی زیبا

در این پروژه‌ها طراحان کاشی‌های روشن و کابینت‌های رنگین را در کنار هم قرار داده‌اند تا بدین ترتیب آشپزخانه‌های سفید و تک رنگ را به چالش بکشند. اگر شما نیز طرفداران استفاده از کابینت‌های رنگی در آشپزخانه‌های خود هستید و می‌خواهید آشپزخانه رنگی و پر انرژی داشته باشید، توصیه می کنیم این مقاله را از دست ندهید.

بهترین برندهای میز ناهارخوری در ایران

بهترین برندهای میز ناهارخوری در ایران

میز ناهارخوری به جز حس خوب دورهمی و غذا خوردن دور آن، می‌تواند یک دکوراسیون خارق‌العاده و بسیار زیبا باشد. اما در این میان نکات ریزی هست که بخش زیادی از آن را در راهنمای خرید میز ناهارخوری، مورد بررسی قرار دادیم و بخشی که مربوط به انواع مدل‌ها و برندهای میز ناهارخوری است را در این نوشته بیشتر باز خواهیم کرد.


دیدگاه خود را بنویسید