درباره روف گاردن چه می دانید؟

با فراگیر شدن آپارتمان نشینی و رواج زندگی ماشینی، نیاز به فضای سبز و حضور سبزی گیاهان در زندگی، بیش از پیش احساس می‌شود. زندگی شهری، ما را با چشم‌اندازی مملو از ساختمان‌های بلند و هوای آلوده مواجه کرد که چندان دل خوشی از آن نداریم! شما هم جای خالی طبیعت سبز و با طراوت را در زندگی‌تان احساس می‌کنید؟ این جای خالی را چگونه پر کردید؟ به نظر شما روف گاردن می تواند این جای خالی را پر کند؟

روف گاردن

احتمالا اولین راه حل، نگهداری از گل‌های آپارتمانی است. شاید بد نیست بدانید انسان تنها با نگاه کردن به گیاهان و طبیعت، جرقه‌ای از یک اتصال عصبی مثبت در مغزش روشن می‌شود که سبب مثبت اندیشی، کاهش خستگی، کاهش استرس و ارامش روانی در اوست. پس قطعا داشتن فضای سبز درون محوطه ساختمان برای سلامت روحی و روانی افراد ساکن، خالی از لطف نخواهد بود. گیاهان علاوه بر تاثیرات روحی شگرف، باعث تولید اکسیژن (تصفیه هوای آلوده)، تنظیم رطوبت و کاهش گرد و غبار محیط می‌شوند که همگی در کاهش بیماری‌های روحی نظیر افسردگی و استرس و بیماری‌های جسمانی نظیر سرماخوردگی، بیماری‌های ریوی و آلرژی‌های محیطی مفید هستند.
احداث روف گاردن یا بام سبز، یکی دیگر از روش‌های نزدیکی به طبیعت است و قطعا ساکنان یک ساختمان را سر ذوق می‌آورد، چرا که حیاط گمشده آپارتمان‌های امروزی محسوب می‌شود. اگر می‌خواهید در مورد روف گاردن بیشتر بدانید در ادامه با شیپور همراه باشید.

روف گاردن چیست؟

روف گاردن یا بام سبز بهترین راه حل برای دخیل کردن فضای سبز در ساختمان است. در واقع روف گاردن فضای سبزی است که در سطوح بالای ساختمان‌ها و مجتمع‌ها احداث می‌شود تا تاثیرات شگفت‌انگیز آن شامل حال زندگی آپاتمان نشینی شود. این بام سبز، مختص ساختمان‌های مسکونی نیست بلکه برای مجتمع‌های تجاری و صنعتی هم به عنوان مکان تفریحی راه‌اندازی می‌شود. واقعیت این است که احداث فضای سبز در سطح شهر شاید کار سختی نباشد، اما ایجاد چنین فضایی در پشت بام یا تراس که از سطح زمین فاصله دارد، امری کاملا تخصصی و مهندسی است که بدون نظارت متخصصین آن، می‌تواند بسیار پر ریسک و خطرناک باشد.

گیاهان مناسب برای روف گاردن
روف گاردن چیست

قبل از اینکه در مورد پوشش گیاهی مناسب برای روف گاردن بگوییم، بهتر است فکری به حال طراحی اصولی و بهینه سازی فضا کرده باشید. لطفا فضای آزاد را فدای ازدهام تجهیزات و دکوراسیون شلوغ نکنید.
المان‌های لازم برای روف گاردن باید به گونه‌ای انتخاب شوند که فضای آزاد بام برای استفاده، به حداکثر مقدار خود برسد. در واقع پر کردن و ازدحام بی‌قاعده تجهیزات و گیاهان در روف گاردن، هنر نیست.
پوشش گیاهی روف گاردن عموما شامل بوته، درختچه و نوع خاصی از درختان سرسبز خواهد بود.
انتخاب گیاهان مقاوم در برابر تابش نور مستقیم خورشید در اولویت هستند.
این گیاهان باید به رسیدگی و آبیاری خیلی زیاد نیاز نداشته و متناسب با آب و هوای منطقه باشند.
ترکیب چمن مصنوعی با گیاهانی که در فصل سرما هم سبز هستند، نور علی نور است.


عمق خاک روف گاردن زیاد نیست، به همین جهت در انتخاب گیاهان با ریشه‌های کوتاه دقت کافی را به عمل آورید.
بایدها و نبایدها برای دکور روف گاردن
قطعا دکور روف گاردن، به پوشش گیاهی محدود نمی‌شود. قبل از هر اقدامی، به خودتان رجوع کنید؛ از روف گاردن چه انتظاراتی دارید؟ مکانی برای ریلکسیشن در تمام فصول؟ مکانی برای بازی بچه‌ها؟ یا مکانی لوکس برای برگزاری مجالس؟ مبلمان و آلاچیق، تجهیزات نورپردازی، سایبان، میز تشریفات، حوض و آبنما، باربیکیو و… می‌توانند از عناصر تعبیه شده روی بام سبز باشند اما در این میان، دو معیار مهم وجود دارد:

۱) متراژ بام
۲) انتظار شما از کاربری روف گاردن

دکور و تجهیزات را طوری انتخاب کنید که از مرز استاندارد فضای خالی خارج نشوید. در واقع ملاک چینش در این بام‌ها بهینه سازی فضا به بهترین نحو و متناسب با انتظار شماست.
اگر ساختمان داران چشم‌انداز است، بهتر است آلاچیق و مبلمان در نزدیکترین نقطه به چشم‌انداز جایگذاری شوند. البته از نقش انکار ناپذیر نورپردازی مکان نشیمن در روف گاردن هم غافل نشوید که معجزه می‌کند. اگر می‌خواهید بخشی از فضا در مرکز توجه باشد، دست به دامن نورپردازی اصولی شوید.
آتشدان، مبلمان خاص و مدرن، میز تشریفات، ریسه‌های نوری و مه پاش‌ها ایده‌هایی برای روف گاردن لوکس هستند.
استفاده از کفپوش‌های چوبی و سیستم آبیاری اتوماتیک، بیشتر برای طراحی روف گاردن‌های کم دردسر کاربرد دارند (خصوصا برای ساختمان‌هایی که سرایدار ندارند).
فراموش نکنید برای استفاده بهینه از فضا، گلدان‌ها و تزیینات مشابه را با ساز و کاری خاص روی دیوار یا قفسه‌های بلند تعبیه کنید.

نکات ضروری قبل از ایجاد روف گاردن
روف گاردن یا بام سبز

• روف گاردن‌ها شدیدا در معرض باد هستند؛ تهیه و تجهیز بادشکن را فراموش نکنید.
• قبل از احداث، توان ساختمان برای تحمل وزن اضافی را بررسی نمایید.
• ایزولاسیون را جدی بگیرید تا نفوذ آب به بطن ساختمان، دردسرساز نشود.
• با توجه به پوشش گیاهی مدنظر، سیستم آبیاری مناسب در نظر داشته باشید.
• محدودیت وزن برای راه‌اندازی روف گاردن جدی است پس انتخاب مصالح را به متخصصی باتجربه بسپارید.

مزایای احداث روف گاردن

مزیت روف گاردن در کنار جذابیت بصری و تفریحی، شامل فاکتورهای دیگری است که به شرح زیر خواهد بود:
• موثر در کاهش آلودگی صوتی ( تا ۷ دسی‌بل)
• عایق گرما و سرما در تمام فصول
• استفاده بهینه از آب حاصل از بارندگی
• جلوگیری از حرکت ریز ذرات و کاهش واکنش‌های آلرژیک
• افزایش متراژ منازل به سبب کاهش فضای اختصاص یافته به حیاط
• تنظیم دما و رطوبت ساختمان
• نقش جدی در تولید اکسیژن
• کاهش آلودگی هوا
• نقش اساسی در کاهش سیلاب
• موثر در زیباسازی چشم‌اندازهای شهری

بلاگ شیپور

منبع:

دیدگاه خود را بنویسید