جدیدترین دکوراسیون داخلی ۲۰۲۱

دکوراسیون داخلی در سال ۲۰۲۱

همانند بسیاری چیزهای دیگر، دکوراسیون خانه‌ها هم در طول زمان تغییر پیدا می‌کند و تکامل می‌یابد. اگرچه تغییرات بزرگ در طول دوره‌های طولانی‌تری به‌ چشم می‌آید اما به هر حال هر سال ترندهای جدیدی وارد فضای طراحی می‌شود.

به همین دلیل به سراغ ترندهای دکوراسیون داخلی خانه در سال ۲۰۲۱ رفتیم تا در این روزهایی که بیش از هر زمان دیگری، عمرمان را در خانه می‌گذرانیم شما را در جریان آخرین تغییرات و ترندهای روز قرار دهیم.


البته این ترندها بیشتر پیش‌بینی‌هایی هستند که متخصصان و پیشگامان حوزه‌ی طراحی داخلی خانه هر سال انجام می‌دهند و درباره‌ی آن بحث می‌کنند؛ ترندهایی که ممکن است برخی از آن‌ها با استقبال مخاطبان روبه‌رو نشوند. در این مطلب در کنار صحبت درباره‌ی جدیدترین دکوراسیون داخلی ۲۰۲۱، درباره‌ی دلیل انتخاب این ترندها و اینکه چرا این طراحی‌ها ممکن است با استقبال مردم مواجه شوند هم صحبت می‌کنیم.

دکوراسیون داخلی منزل

راحت و سنتی بودن فضاها در جدیدترین دکوراسیون داخلی ۲۰۲۱ در مرکز توجه

طراحی سنتی منزل

راحتی و سنتی بودن فضاها، دو فاکتور اصلی دلخواه مردم در سال ۲۰۲۰ برای طراحی داخلی خانه‌ها بود و به نظر می‌رسد این دو گزینه همچنان در ترندهای دکوراسیون داخلی خانه در سال ۲۰۲۱ هم با استقبال مواجه شود. فضای مدرسه‌های قدیمی و حال‌وهوای انبارهای سفالگری که در دهه‌ی ۹۰ بسیار محبوب بود، بازگشت قدرتمندی به حوزه‌ی دکوراسیون داخلی خانه‌ها خواهند داشت.
این روزها مردم زمان بسیار بیشتری را در خانه می‌گذرانند و به دنبال این هستند تا گزینه‌های بیشتری برای راحت بودن در فضای خانه داشته باشند. به‌عنوان مثال، اگر سال‌هاست که یک اتاق نشیمن رسمی دارید، احتمالا در این فکر هستید تا به روش‌های مختلف این فضا را به مکانی کاربردی‌تر و صمیمی‌تر تبدیل کنید.
استفاده از مبلمان بیشتر از حد معمول، استفاده از وسایلی که منحنی‌های نرم‌تری در طراحی آ‌ن‌ها به‌کار رفته و استایل‌های سنتی، گزینه‌هایی هستند که همیشه حسی از راحتی و حمایت را می‌توانند برایتان خلق کنند، به ویژه زمانی که چنین بحران‌های بی‌سابقه‌ای در جهان پیش می‌آید.

مبلمان گرد در ترندهای دکوراسیون داخلی ۲۰۲۱ بسیار حائز اهمینت خواهند بود

طراحی داخلی منزل

شما می‌توانید با خرید مبلمانی گرد و ساده برای خانه‌ی خود، راحتی و سنت را یک‌جا در آغوش بگیرید و این دو را در کنار هم داشته باشید. به‌ دنبال مبل‌ها و صندلی‌های دسته‌داری باشید که ظاهری راحت دارند و روی آن‌ها احساس خوبی دارید، چیزی که بتوانید واقعا روی آن‌ها چمباته بزنید و تلویزیون تماشا کنید یا کتاب بخوانید.
مبلمانی انتخاب کنید که طراحی مینیمال کمتری در آن به‌کار رفته و در عوض سنتی‌تر باشد و در آن کنده‌کاری‌های تزئینی ساده و گره‌دار به چشم بخورد؛ مانند این صندلی‌های ساده در تصویر بالا.

دیوارهایی با رنگ‌های پررنگ

طراحی داخلی منزل

دیوارهایی با رنگ‌های پررنگ یکی از ترندهای دکوراسیون داخلی خانه در سال ۲۰۲۱ خواهد بود. در سال‌های گذشته دیوارهایی با رنگ‌های خنثی ترند بوده‌اند؛ اما به نظر می‌رسد رنگ‌های پررنگ، امسال دیوار خانه‌ها را به تسخیر خود درآورند. دلیل ترند شدن این مدل رنگ‌ها برای دیوار، به خاطر قطع ارتباط مردم با دنیای بیرون است. مردم می‌خواهند از این طریق اصالت و شخصیت بیشتری به خانه‌ی خود ببخشند.
زمانی که به گذشته و دوره‌های طلایی سرگرمی در منزل مانند دوره‌ی ویکتوریایی یا میانه‌ی قرن بیستم نگاهی می‌اندازیم، متوجه می‌شویم که در این زمان‌ها هم دیوار خانه‌ها با رنگ‌های پررنگ و تند، رنگ‌آمیزی شده بودند.
احتمالا هر چه خانه مرکزیت بیشتری در زندگی‌ پیدا می‌کند، ما هم تمایل بیشتری به امتحان گزینه‌های جسورانه از طریق رنگ پیدا می‌کنیم. رستوران‌ها و هتل‌ها معمولا از دیوارهای پررنگ استفاده می‌کنند و به همین دلیل ممکن است مردم بخواهند از طریق یک دیوار پررنگ، همان حس‌وحال را به خانه‌هایشان بیاورند.

روانشناسی رنگ ها در طراحی داخلی

چه رنگی؟ برای کجا؟

اگر می‌خواهید از رنگی در یکی از فضاهای خانه‌تان استفاده کنید، مطمئن شوید که از قبل به‌طور کامل درباره‌ی اینکه این رنگ برای کدام اتاق مناسب است فکر کرده‌اید. اگرچه انتخاب رنگ‌های پررنگ برای دیوارها ممکن است سرگرم‌کننده به نظر برسد، اما حتما این موضوع را در نظر داشته باشید رنگی که انتخاب می‌کنید چه تأثیری بر حال ‌و هوای شما در آن فضا می‌گذارد. به عنوان مثال رنگ‌های تند در اتاق خواب یا محل کار می‌تواند بر حس‌وحالتان در زمان خواب یا کار اثر بگذارد. برای رنگ‌کردن دیوارها با پالت‌های رنگی تند، جایی را انتخاب کنید که در آن خیلی تحت تأثیر این رنگ‌ها قرار نگیرید، مانند اتاق نشیمن یا اتاق غذاخوری.

استقبال از چوب‌هایی با رنگ‌های ملایم

طراحی داخلی دکوراسیون


چه انتخابمان چوب اسکاندیناویایی طلایی رنگ باشد یا چوب بلوط روستایی کمرنگ، متوجه می‌شویم کم‌کم چوب‌هایی با رنگ‌های ملایم جای چوب‌هایی با رنگ‌های متوسط یا تیره را در طراحی‌های داخلی خانه می‌گیرند. با استفاده از این رنگ برای چوب، برای طراحی فضایی با ظاهری مدرن کار آسان‌تری دارید، حتی اگر فضای دلخواهتان قرار است جایی راحت و دنج تبدیل باشد.
به نظر می‌رسد استقبال از این تن رنگی، نتیجه علاقه جدید مردم به مینیمالیسم است که بیشتر در دکوراسیون‌های ژاپنی و اسکاندیناویایی دیده می‌شود. این روزها این ایده که «تنها چیزهایی را نگه داریم که دوستشان داریم.» طرفداران بسیاری دارد و فرهنگ مردم در حال رفتن به سمتی است که می‌خواهند چیزهایی کمتر اما باکیفیت‌تر در خانه‌شان داشته باشند. زندگی در محیطی با حال‌وهوای مینیمالیسم، حس‌وحالی از ذن (مکتبی در مذهب بودایی با تأکید بر تفکر لحظه به لحظه و نگاهی عمیق به ماهیت اشیا، جانداران و …) را در انسان ایجاد می‌کند، چرا که فضای بیشتری از این طریق در خانه‌ها به وجود آمده است.
رنگ ملایم چوب‌ها این حس را به ما می‌دهد که فضای بیشتری در اختیار داریم و در مکانی بزرگتر زندگی می‌کنیم.

انواع چوب در تولید پارکت


چوب‌هایی با رنگ ملایم همیشه انتخابی عالی هستند

فارغ از اینکه طراحی دکوراسیون خانه‌تان به چه شکلی است، همیشه می‌توانید به سراغ چوب‌هایی با رنگ ملایم بروید. چه به سبک‌های مدرن‌تر علاقه دارید چه طرفدار خانه‌هایی به شکل یک خانه‌ی روستایی هستید، چوب‌هایی با رنگ‌های ملایم می‌تواند همیشه به کارتان بیاید. اهمیتی ندارد که می‌خواهید خانه‌تان سبک اسکاندیناویایی یا روستایی داشته باشد؛ در زمان انتخاب مبلمان بیشتر به سراغ وسایلی ساخته‌شده از چوب‌هایی با رنگ ملایم بروید.

بازگشت به خانه‌ی مادربزرگ‌ها

دکوراسیون داخلی منزل

شاید انتظار این را نداشتید اما سبک «خانه‌ی مادربزرگ» یکی از ترندهای امسال خواهد بود. مردم به این سبک تمایل زیادی پیدا کرده‌اند تا از این طریق حس‌ و حالی منحصربه فرد به خانه‌شان بدهند. در استایل خانه‌‌ی مادربزرگ، طراحی‌های مدرن با دکورهایی که ممکن است در خانه مادربزرگتان انتظار دیدنش را داشته باشید، ترکیب می‌شود و به نظر می‌رسد این استایل در آینده‌ای نزدیک ترند برتر طراحی‌های داخلی خانه باشد.
از عناصر به ‌کار رفته در کلبه‌های چوبی بگیرید تا قلاب‌بافی‌، سبک خانه‌ی مادربزرگ در سال ۲۰۲۰ جزوی از گزینه‌های انتخابی برای طراحی شده است و به نظر می‌آید نقش بسیار پررنگی در ترندهای دکوراسیون داخلی خانه در سال ۲۰۲۱ داشته باشد. ماهیت اصلی این ترند بر علاقه‌ی نسل‌های جوان‌تر به طراحی‌ها و دکورهایی که ممکن است از نظر فرهنگی مادربزرگانه یا پیرزنانه به نظر بیاید استوار است. فرم‌ها و الگوهای طراحی کلاسیک، معماری تاریخی و البته مبلمان قهوه‌ای رنگ، پایه‌های این سبک را تشکیل می‌دهند.
این روزها که مردم به دنبال سبک‌های سنتی برای کاستن از نبود اطمینانشان به دنیا هستند، استایل خانه‌ی مادربزرگ می‌تواند کمکی به آن‌ها برای رسیدن به این هدف باشد. این استایل برگرفته از سبک‌های طراحی کلاسیک است و وسایل آنتیک و الگوهای شلوغ در آن به میزان زیادی دیده می‌شود.


مقرون‌به‌صرفه و دوست‌دار محیط ‌‌زیست

سبک خانه‌ی مادربزرگ همچنین به خاطر اینکه مقرون‌به‌صرفه و دوست‌دار محیط‌‌زیست است هم طرفداران زیادی دارد. از آنجایی که استفاده از وسایل آنتیک بخش بزرگی از این استایل به حساب می‌آید، به همین دلیل هم از نظر محیط زیستی و هم از نظر هزینه‌ای انتخابی خوب محسوب می‌شود.
سبک خانه‌ی مادربزرگ استایلی در دسترس و قابل استفاده است، در حالی‌که سبک‌های ویکتوریایی و نئوکلاسیک مدتی است که دیگر جزئی از ترندهای طراحی دکوراسیون داخلی نیستند. پس خرید وسایل آنتیک برای استفاده در این استایل اغلب یک جور معامله برد-برد محسوب می‌شود، به ویژه اینکه این وسایل از مواد باکیفیتی ساخته شده‌اند.
پیشنهاد می‌کنیم در زمان چیدن دکوراسیون داخلی منزل‌تان سری به بازارهای محلی و مغازه‌های عتیقه‌فروشی بزنید تا بتوانید وسیله‌‌ی یگانه‌ای را پیدا کنید که حس‌وحال منزلتان را به کلی تغییر ‌می‌دهد.

از گذشته تا به امروز

دکوراسیون داخلی

به مانند دنیای مد، دهه ۸۰ در حال بازگشت به ترندهای دکوراسیون داخلی خانه در سال ۲۰۲۱ است. اگرچه راحتی و سنت دو فاکتور مهم و اثرگذار در سال ۲۰۲۱ خواهند بود اما طراحی‌های مدرن که در دهه ۸۰ ترند شده بودند هم دوباره در حال محبوب شدن هستند. در آن سال‌ها اشکال و وسایل مدرن موفقیت دکورهای داخلی خانه را تضمین می‌کردند. اشکال زاویه‌دار، شیشه، سنگ و آرت دکو (هنر تزئینی | Art Deco) مشخصه‌های دکوراسیون داخلی خانه در دهه ۸۰ است. این اشکال مدرن دوباره در حال بازگشت به صحنه و پیدا کردن طرفداران خود هستند.
همان‌طور که وسایل آنتیک این روزها قیمت مناسبی دارند، در چند سال گذشته مبلمان و وسایل دکوری مربوط به دهه ۸۰ هم با قیمت خوب و به‌راحتی در بازارهای دست دوم فروشی در دسترس بوده‌اند. البته به همان اندازه که استایل دهه ۸۰ جای پای خود را در طرح‌های امروزی باز می‌کند، اشیای اصیل به‌جای‌مانده از این دهه هم با قیمت‌های بالاتری فروخته می‌شوند.


بازگشت به دهه ۸۰ میلادی

اگر هوس خانه‌ای با تم دهه ۸۰ کرده‌اید، می‌توانید با استفاده از طرح‌های رنگی متضاد یا مبلمان مدرن به هدف خود برسید. دکوراسیون داخلی در دهه ۸۰ با نوع بسیار خاص و محبوبی از مبلمان شناخته می‌شد، چیزی که استفاده از آن‌ها امروزه هم می‌تواند همان حس‌و‌حال را در خانه شما زنده کند.
به دنبال مشخصه‌های طراحی دهه ۸۰ مانند میز غذاخوری شیشه‌ای با پایه‌های کروم یا مرمر باشید، به اجزای مختلف دکور خود وسایلی از جنس لاک الکل، شیشه و مرمر اضافه کنید تا به تم مخصوص این دهه برسید. رنگی که برای یک اتاق انتخاب می‌کنید هم می‌تواند حس‌وحال بازگشت به دهه ۸۰ را برای شما زنده کند. رنگ‌هایی با کنتراست شدید مانند سیاه و طلایی یا پالت‌هایی با رنگ‌های خاموش مانند بنفش و صورتی چرک بهترین گزینه ها برای یک اتاق به سبک دهه ۸۰ هستند.

خرید کفپوش مناسب برای هر اتاق


طبیعت در خانه

ترند طراحی داخلی منزل

مردم در سال ۲۰۲۱ به احتمال زیاد به سراغ وسایلی که ظاهری طبیعت‌گونه به خانه‌شان بدهند می‌روند. به جای انتخاب دکورهایی با ظاهری زمخت، مردم به سمت انتخاب موادی که ظاهری طبیعی‌تر داشته باشد خواهند رفت. طراحی‌هایی با ظاهر نرم‌تر و زمینی‌تر وارد ترند دکوراسیون داخلی خانه ۲۰۲۱ شده است، طراحی‌هایی که بیشتر از موادی مانند نی، کنف هندی، سرامیک، گیاه، چرم و دیگر بافت‌های ارگانیک استفاده می‌کند. فضاهایی که با وسایلی مانند این‌ها پر می‌شود، حس‌وحال طبیعی بیشتری به شما می‌دهد و اثری آرامش‌بخش روی شما دارد.
مانند استایل خانه‌ی مادربزرگ، علاقه به داشتن خانه‌ای با نشانه‌هایی از طبیعت در آن، از اهمیت دادن به دکورهای همگام با محیط زیست می‌آید. مردم بیشتر و بیشتر به فکر اثرات ‌زیست‌محیطی طراحی‌های داخلی خانه‌ها هستند و بیشتر از وسایلی که منشا طبیعی دارند و بدون هیچ‌گونه جنگل‌زایی ساخته و تولید شده‌اند، استفاده می‌کنند. مردم این روزها بیشتر به دنبال وسایلی هستند که از مواد باکیفیت ساخته شده باشد و بتوانند این وسایل را برای مدت طولانی در خانه خود نگه‌داری کنند.


هوشمندانه انتخاب کنید

طراحی داخلی منزل

استفاده از طرح‌های چندلایه و خرید هوشمندانه به شما کمک می‌کند تا بتوانید ظاهری طبیعی به خانه‌ی خود بدهید. یک کار هوشمندانه که برای رسیدن به این هدف می‌توانید انجام بدهید این است که از لایه‌های بافت و پارچه در جای‌جای خانه‌تان استفاده کنید و در نهایت به یک سبک ترکیبی برسید. به‌عنوان مثال می‌توانید یک قالیچه پشمی را روی یک قالیچه کنفی بزرگتر بیندازید و در کنار آن یک صندلی ساخته‌شده از نی یا چوب خیزران قرار بدهید یا با استفاده از چندین کوسن و بالش روی مبل محیطی نرم و در عین حال پر خلق کنید.
البته به این نکته هم توجه کنید که همیشه در زمان خرید باید به دنبال وسیله‌هایی باشید که از نظر محیط ‌زیستی پایدار و استاندارد هستند و می‌دانید کارخانه یا کارگاه سازنده، آن‌ها را از مواد باکیفیت ساخته است.


در انتها


این روزها که بیشتر ما مجبوریم زمان بیشتری از روزمان را در خانه بگذرانیم، انتخاب یک طراحی درست برای دکوراسیون داخلی خانه اهمیت بیشتری پیدا کرده است. در این مقاله شما را با تعدادی از مهم‌ترین ترندهای طراحی داخلی خانه در سال آینده میلادی آشنا کردیم، شما می‌توانید با الهام گرفتن از این پیشنهادها خانه‌ای به‌روزتر و البته راحت‌تر برای خود بسازید و از زندگی در کنار اعضای خانه‌تان نهایت لذت را ببرید.

منبع مقاله: دیجی کالا مگ

برچسب‌ها:
منبع:

مطالب مرتبط

۱۶ مدل‌ کابینت ترند آشپزخانه در سال 2024

۱۶ مدل‌ کابینت ترند آشپزخانه در سال ۲۰۲۴

وقتی صحبت از جدیدترین مدل کابینت آشپزخانه و ترندهای آن می‌شود، بین انواع طرح‌های متنوع آن غرق می‌شویم. آن‌قدر ایده برای این قسمت از خانه وجود دارد که می‌توانیم مقاله‌ای با صدها نمونه طرح برای شما آماده کنیم. اما قرار است این مقاله چیزی فراتر از تنها نمایش چند نمونه طرح و ایده ساده باشد. می‌خواهیم با سبک‌های مختلف چیدمان آشپزخانه بهتر آشنا شوید و در نتیجه بتوانید به بهترین شکل ممکن آشپزخانه خود را تغییر دهید.


دیدگاه خود را بنویسید