تشدید رکود در بازار لوازم خانگی

تشدید رکود در بازار لوازم خانگی

خرید لوازم خانگی اولویت دوم و سوم مردم است و اولویت اصلی‌‌‌شان در حال حاضر نیست. ما از بابت کمبود کالا مشکلی نداریم و کالا در تمامی مدل‌‌‌ها موجود است اما تا حدی استقبالی از طرف خریداران وجود ندارد.

محمدحسین اسلامیان با اشاره به رکود موجود در این بازار گفت: در حال حاضر رکود بسیار شدیدی در بازار لوازم خانگی حاکم است. مشکل کالایی وجود ندارد زیرا کالا به تعداد زیاد در سطح انبارها و عرضه وجود دارد اما با توجه به قدرت خرید مردم، می‌توان گفت خرید لوازم خانگی اولویت دوم و سوم مردم است و اولویت اصلی‌‌‌شان در حال حاضر نیست. ما از بابت کمبود کالا مشکلی نداریم و کالا در تمامی مدل‌‌‌ها موجود است، اما تا حدی استقبالی از طرف خریداران وجود ندارد.

وی گفت: با توجه به اینکه قدرت اقتصادی و قدرت خرید مردم ضعیف شده و پایین آمده و کالاها هم به دلیل گرانی مواد اولیه، حامل‌‌‌های انرژی و دستمزد که از مولفه‌‌‌های تولید هستند، گران می‌‌‌شوند و از طرفی تورمی که وجود دارد، باعث شده در بخش لوازم خانگی هم این تورم را در سال‌‌‌‎های اخیر شاهد باشیم؛ البته تورم تا حدی ناشی از قیمت‌های جهانی نظیر حمل‌ونقل، قیمت مواد اولیه جهانی است و تا حد دیگری متاثر از حقوق و دستمزد و مالیات بر تولید و مواردی از این قبیل سبب شده است که قیمت تمام شده کالا بالا شود و از طرفی قدرت خرید پایین باشد و بالطبع خرید کالا برای مصرف‌کنندگان روز به‌روز سخت‌‌‌تر خواهد شد.

بیشتر ببینید: بیش از ۱۰۰ ایده تزیین میز تلویزیون

نایب‌رئیس اتحادیه فروشندگان لوازم خانگی در خصوص عوامل موثر بر افزایش تقاضا گفت: در حال حاضر شرکت‌هایی در بخش لوازم خانگی هستند که با شرایط خاص و قسطی و یکی، دوساله می‌‌‌فروشند که می‌تواند به نحوی تا حدودی اوضاع را از رکود درآورد، اما باز هم در نهایت باز پرداخت همین‌‌‌ها هم مقداری سخت است. اسلامیان با اشاره به متناسب بودن نیازهای بازار با سلیقه مردم، گفت: در بخش لوازم خانگی و به‌ویژه یخچال فریزرهای ساید که حجیم نباشند، ما تولید داریم و از یخچال ۷ فوت تا ساید بای ساید در بازار داریم و متناسب با هر نیازی کالا وجود دارد و از این بابت مشکلی نداریم و گران بودن کالا و پایین بودن قدرت خرید سبب رکود شده است. وی خاطرنشان کرد: در چهار، پنج سال اخیر که ما منع واردات داشتیم، برخی شرکت‌های ایرانی زیرساخت‌‌‌های لازم را ایجاد کرده و کالای باکیفیت را تولید می‌کنند.

بیشتر ببینید: جدیدترین مدل میز کامپیوتر

مقداری از نیاز بازار هم به‌صورت کولبری و ته‌‌‌لنجی تامین می‌شود که هرکسی بخواهد می‌تواند این کالاها را هم بگیرد که خارجی هستند، البته فاقد گارانتی هستند و به‌طور کلی نیاز افراد در زمینه لوازم خانگی تامین می‌شود. کیفیت محصولات ایرانی نسبت به سال‌های قبل بسیار تغییر کرده است و توانستند خود را تا سطح مطلوبی بالا بیاورند، اما با این حال با بالاترین نقطه فاصله در دنیا دارند و این بر کسی پوشیده نیست که در سطح اول نیستیم اما فاصله با تولیدات روز دنیا آن قدر نیست که کیفیت ما نامطلوب باشد و افراد با خرید کالای ایرانی از شرکت‌های معتبر می‌توانند نیاز خود را برآورده کنند.

وی در پایان پیش‌بینی خود از آینده بازار لوازم خانگی را این گونه توصیف کرد: من فکر می‌‌‌کنم اگر حمایت‌‌‌های دولت از تولیدکننده ایرانی تداوم پیدا کند و در عین حال، قسمتی که نیاز است کالای خارجی عرضه کنیم که کیفیت و کمیت تولید داخلی مشابه آن را نداریم، با واردات هدفمند، هوشمند و با گارانتی همراه کنیم، بازار بهتری خواهیم داشت. کما اینکه رقابت میان تولیدکنندگان ایرانی و کالاهای خارجی باعث می‌شود که سطح کمی و کیفی کالاها بالاتر رفته و میزان رضایتمندی مصرف‌کنندگان روز به ‌روز بیشتر شود.

منبع: donya-e-eqtesad.com

دیدگاه خود را بنویسید